• Biblioteka zaprasza w marcu

        • Biblioteka zaprasza do zaczytania się na wiosnę

           

          1.      ”Fourth Wing” Yarros Rebecca

          Mamy tutaj fantasy świat, w którym można zostać jeźdźcami smoków. Ale najpierw trzeba przetrwać w niebezpiecznej rywalizacji wraz z innymi. Zginąć jest łatwo i trzeba być bardzo zaradnym, aby przetrwać. Autorka pokazuje nam jak wytresować smoka. Jednak to smok musi ciebie wybrać w pierwszej kolejności i musisz się postarać, aby się tak stało, żeby przetrwać. Mamy tu motywy enemies to lovers,  academic rivals,  i forced proximity.

          2.      "Niespokojni ludzie" Backman Fredrik

          Zakręcona komedia o dramacie zakładników pojmanych w trakcie oglądania mieszkania na sprzedaż. Kiedy po nieudanym napadzie na bank zamaskowana jednostka z bronią w ręku wbiega do wystawionego na sprzedaż mieszkania, z przerażeniem odkrywa, że właśnie przez przypadek wydłużyła listę swoich przewinień o wzięcie zakładników. I to, jak się szybko okazuje, najgorszych zakładników, jakich świat widział.To historia o ludziach, którzy nie zawsze wiedzą, co robią, ale robią to z pełnym przekonaniem. Pełna humoru, ciętych ripost i ciepłego spojrzenia na to, że wszyscy jesteśmy trochę idiotami :)

          3.      „You’d Be Home Now”  Kathleen Glasgow

          Opowieść o Emmy – dziewczynie, która całe życie była „tą grzeczną” i „tą niewidzialną”, dopóki wszystko się nie rozsypało. Konsekwencje uzależnienia Joeyego - jej starszego brata, ćpuna, są tragiczne – powodują wypadek samochodowy, w którym ginie Candy MontClaire. Życie rodzeństwa wywraca się do góry nogami… To historia o ciężarze odpowiedzialności, ukrytym bólu i próbie ratowania tych, których kochamy, nawet jeśli sami nie chcą być uratowani. Glasgow brutalnie szczerze pokazuje, jak uzależnienia niszczą nie tylko osobę, która w nie wpada, ale i całą rodzinę.

          4.      ”The Inheritance Games’’ Barnes Jennifer Lynn

          Avery jest przeciętną nastolatką. O ile przeciętną nastolatką można nazwać dziewczynę, która z dnia na dzień dziedziczy spadek po miliarderze. Nie jest jednak to takie proste, bo Avery musi spełnić pewne warunki nieżyjącego już miliardera, przeżyć mordercze spojrzenia reszty rodziny i znaleźć odpowiedź na pytanie: Dlaczego właśnie ona?

          5.      „Apartament w Paryżu” Guillaume Musso

          Wciągający thriller pełen tajemnic i zbrodni. Była policjantka Madeline i pisarz Gaspard przypadkiem trafiają do apartamentu zmarłego malarza Seana Lorenza, którego ostatnie obrazy mogą skrywać klucz do mrocznej zagadki. Śledztwo prowadzi ich do niepokojących sekretów świata sztuki i brutalnych zbrodni. Musso buduje napięcie, odsłaniając kolejne warstwy intrygi, gdzie obsesja, przeszłość i niebezpieczne tajemnice splatają się w jedno.

          6.      „Cinder” Meyer Marissa

          Kopciuszek, który zamiast pantofelka gubi całą stopę? „Cinder" to nie jest żadnej banalny retelling o Kopciuszku.  Autorka stworzyła mocno futurystyczny świat, który wciąga nas bez reszty. Może się wydawać, że fabuła nie może być ciekawa z racji, że jest to historia wzorowana na Kopciuszku. Nic bardziej mylnego! Przez to, że autorka wprowadziła tyle futuryzmu, mamy wrażenie, że czytamy zupełnie inną opowieść. Wątek romantyczny jest subtelny. Nie przyćmiewa on historii, a stanowi bardzo miły dodatek. (Druga część „Scarlet” jest dostępna w bibliotece.)

          7.      „11 papierowych serc” Kelsey Hartwell

          Na wskutek wypadku samochodowego Ella nie pamięta 11 tygodni ze swojego życia. Jej znajomi i rodzina twierdzą, że przez ten czas się uczyła by dostać się na wymarzone studia. Ale jeśli faktycznie tak było.. dlaczego Ella w ciągu tych 11 tygodni umieściła w swojej skrytce parę nietypowych rzeczy? „11 papierowych serc" Kelsey Hartwell jest książką która chwyta za serce. Wraz z główną bohaterką staramy się odtworzyć jej przeszłość, krok po kroku. Zmieniamy się, uczymy, zakochujemy czy zaprzyjaźniamy. Poznajemy się z bohaterką od nowa.

          8.      „Naznaczeni śmiercią” Veronica Roth

          Veronica Roth kreśli mroczny, pełen intryg świat, w którym losy Cyry i Akosa splatają się wbrew ich woli. Ona – narzędzie w rękach tyrana, on – chłopak z wrogiego ludu, który może odmienić jej życie. W świecie, gdzie przeznaczenie jest nieuniknione, rodzi się pytanie: czy można je pokonać? Autorka przenosi nas do galaktyki, w której każdy posiada unikalny dar losu. Cyra jest narzędziem tortur, a Akos  ma zdolność neutralizowania mocy innych.

          9.      „My Beloved Monster” Marta Łabęcka

          Jedyna osoba przy której faktycznie czujesz, że żyjesz popełnia samobójstwo i zabija waszych przyjaciół. Wszyscy zwrócili się przeciw tobie, zostajesz sama, oskarżona o współpracę z „mordercą”. Z każdym rozdziałem odkrywamy tajemnice skrywane przez grupkę przyjaciół. Wydawałoby się, że najpopularniejsze dzieciaki w liceum są idealne i bez skazy, ale czy taka jest prawda?

          10.  „Czerwień rubinu” Kerstin Gier

          Porywająca opowieść o podróżach w czasie, rodzinnych sekretach i miłości, która przekracza granice epok. Gwen, zwyczajna nastolatka, nagle odkrywa, że odziedziczyła niezwykły dar – umiejętność przenoszenia się w czasie. Wciągnięta w tajemnicze stowarzyszenie Strażników, musi odnaleźć się w świecie spisków i zagadek przeszłości. Towarzyszy jej arogancki, ale intrygujący Gideon, z którym łączy ją coś więcej, niż początkowo sądzi.

           

          Przeczytały i polecają Łucja i Natalka z 3A :)

        • Biblioteka zaprasza na warsztaty

        • Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy zaprasza na warsztaty na poziomie podstawowym w czasie których odkryjecie podstawy sztucznej inteligencji i jej praktyczne zastosowania. 

          Spotkanie odbędzie się w  środę 29 stycznia o godzinie 18:00 w III Czytelnia Naukowej (al. „Solidarności” 90)

          Zapisz się już dziś, liczba miejsc ograniczona!

          Zapisy: c3@bpwola.waw.pl

          https://www.bpwola.waw.pl/wydarzenia/sztuczna-inteligencja-dla-bardzo-poczatkujacych-2/

           

          Informacja zamieszczona we współpracy między placówkami w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

        • Kolejna porcja ciekawych książek

        • Nowości w bilbiotece (listopad 2024)

           

          Zanim się pożegnamy” Toshikazu Kawaguchiego to kontynuacja historii o magicznej kawiarni, w której można cofnąć się w czasie. Cztery nowe opowieści ukazują ludzi, którzy pragną naprawić błędy przeszłości, pożegnać się z ukochanymi lub zrozumieć swoje decyzje. Pełna ciepła i refleksji książka przypomina, że choć przeszłość nie zawsze można zmienić, można nauczyć się ją akceptować i iść naprzód. 

          Wznosząc pięści" twórców Ibi Zaboi oraz Yusefa Salaama opowiada o Amarii, nastolatce z trudnej dzielnicy, która odnajduje siłę w slam poetry. Dzięki poezji uczy się wyrażać swoje emocje i walczyć z niesprawiedliwością, odkrywając, że słowa mogą zmieniać świat i jej życie.

          Daj mi znak” -Anny Sortino to pełna uroku książka, opisująca historię głuchej dziewczyny, która postanawia zostać opiekunką na obozie dla osób niepełnosprawnych. Na swoje drodze spotyka nowe osoby, które pomagają jej zrozumieć siebie i odkryć swoje miejsce w świecie. W tej historii można odnaleźć dużo informacji o społeczności Głuchych oraz o trudnościach, z którymi się mierzą. 

          Pierwsze śledztwo Montalbana” to pełen humoru i intryg kryminał, który przenosi czytelnika w słoneczne krajobrazy Sycylii. Andrea Camilleri łączy wciągającą zagadkę z niepowtarzalnym klimatem południowych Włoch. Idealna lektura dla fanów kryminalnych zagadek i włoskiej atmosfery!

          "Cały mój gniew" autorstwa Sabay Tahir to przejmująca opowieść o przyjaźni, stracie i próbie odnalezienia siebie. Historia skupia się na dwójce nastolatków: Salu i Noori, którzy zmagają się z traumami przeszłości i trudami życia w małym amerykańskim miasteczku. Sal stara się uratować podupadający motel swojej rodziny, a Noor próbuje wyrwać się spod kontroli toksycznego wujka. Ich więź zostaje wystawiona na próbę, gdy na jaw wychodzą dawne sekrety.

          ,,Powrót wojowniczki”  Angeline Boulley opowiada o szesnastoletniej Odżibwejce Perry Firekeeper-Birch z Sugar Island ,która musi zmierzyć się z zaginięciami rdzennych kobiet, morderstwem ciotki i kradzieżą plemiennego dziedzictwa. Wraz z bliskimi postanawia odzyskać spuściznę ludu i rozwikłać tajemnicę, zanim będzie za późno.„Sierpień” Pawła Sołtysa to zbiór opowiadań, które wydobywają niezwykłość z codzienności. Subtelne, poruszające historie pełne melancholii i czułości przypominają, że magia kryje się w prostych chwilach. Idealna lektura dla tych, którzy szukają piękna w szczegółach.

          Na zawsze Felix” autorstwa Kacen Callender to opowieść o ciemnoskórym, queerowym i transpłciowym chłopaku, który jedynie pragnie miłości. Mierzy się z wieloma trudnościami związanymi z jego orientacją, a jedna z nich wyzywa go do stawienia czoła własnym emocjom. Historia Felixa opowiada o odkrywaniu siebie, odnajdywaniu miłości oraz walczeniu z otaczającą nas nienawiścią. 

          Cztery pory roku w Japonii” Nicka Bradley’a to historia Flo, która przeżywa kryzys i odnajduje inspirację w porzuconej powieści pt. „Dźwięk wody”. W Onomichi, tajemnicza Ayako nawiązuje więź ze swoim wnukiem Kyo, rysownikiem w trudnej sytuacji. Ich odkrywanie siebie zbiega się z przybyciem Flo, co splata ich losy. Powieść ukazuje, jak marzenia i emocje wpływają na życie bohaterów.

          Do lektury zachęcali uczniowie klasy 2d

        • Spacer po Woli

        • We wtorek 12.11.2024 roku klasa 3b wyruszyła na spacer po okolicach ulicy Siennej. Było to kolejne spotkanie z historią Woli zrealizowane w naszym Liceum w ramach budżetu obywatelskiego na 2024 rok. Pani Katarzyna Żukowska, tym razem, zabrała nas w podróż po wielokulturowej Woli. Na podwórku Szkoły znajduje się fragment muru getta warszawskiego. Na Siennej kamienice z podwórkami studniami zastąpione zostały przez architekturę modernistyczną, a po II wojnie światowej powstały tu bloki mieszkalne z charakterystyczną gospodarką przestrzenną. Ciekawą historię posiada mieszcząca się na rogu ulic Złotej i Żelaznej kamienica Wolfa Krongolda z odrestaurowaną, bogato zdobioną attyką. Przy ulicy Srebrnej w neorenesansowym pałacu mieści się Muzeum Woli. Dzielnica była postrzegana jako przemysłowa i można powiedzieć, że zachowała swój charakter. Dzisiaj, tak jak kiedyś w fabrykach, tysiące ludzi pracują w przeszklonych biurowcach, a przy ulicy Złotej zbudowano najwyższy biurowiec w Polsce - Varso Tower. 

        • Spotkania z historią Woli

        • Serdecznie zapraszamy na serię spotkań dla uczniów wolskich szkół oraz wszystkich chętnych. Spotkania organizowane przez bibliotekarki naszego Liceum odbędą się w ramach realizacji budżetu obywatelskiego na 2024 rok.

        • Biblioteka zaprasza po nowości 2024-2025

        • W tym roku szkolnym nasza biblioteka zaprasza po nowości książkowe. Wśród nich pozycje dla młodzieży, jak i największe nazwiska literatury polskiej i światowej.

          Na przegląd najciekawszych pozycji zaprasza Lena W z 3D

          Zakup książek został dokonany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

    • Kontakt

      • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
      • ul. Sienna 53
        00-820 Warszawa
        Poland
      • (22) 620 82 60,
        (22) 620 47 74
      • (22) 620 47 74
      • XIILOimHSienkiewicza
  • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line