Święto Szkoły 2024: wyniki konkursu z warsztatu Zwierzoczłowiek
Z wielką przyjemnością prezentujemy wyniki konkursu z warsztatu Zwierzoczłowiek, czyli stwórz swoją własną postać komiksową.
Podmium prezentuje się nastepująco:
I miejsce: Natalia Stępniewska
II miejsce: Oliwia Żmijewska
III miejsce: Alicja Piętka
Gratulujemy umiejętności!
Święto Szkoły 2024: okolicznościowa gazetka
Numer specjalny gazetki "Głos Schodów" dostępny tutaj:
Życzymy przyjemnej lektury!
Święto Szkoły 2024: relacja
25 października 2024 roku, dokładnie w setną rocznicę sprowadzenia szczątków Henryka Sienkiewicza do Polski, odbyło się święto naszej szkoły. Pierwszym punktem obchodów jest msza święta w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
W tym samym miejscu od 22-29.10. 2024 r dostępna dla odwiedzających świątynię jest także okolicznościowa wystawa poświęcona życiu pisarza, którą przygotowały: szkolna Biblioteka, p. Małgorzata Korzeniewska.oraz Aleksandra Tulik z klasy 3A.
Msza święta była w tym roku wyjątkowo uroczysta, a kazanie składało się z cytatów historycznych sprzed stu lat, czyli z polskiego pogrzebu pisarza.
3Po mszy społeczność szkolna schodzi do podziemi, gdzie znajduje się grób Sienkiewicza. Uczniowie najstarszych klas składają na grobie pamiątkowy wieniec, a dotknięcie grobu patrona zapewnia symboliczne szczęście w czasie egzaminu dojrzałości.
7Od godziny 10:00 w XII Liceum Ogólnokształcącym odbyły się liczne warsztaty w ramach pikniku naukowego. Zapraszamy na krótki przegląd aktywności w tym wyjątkowym dla naszej szkoły dniu.
Sienkiewicz na rowerze. O mało znanych zainteresowaniach pisarza - wykład naszego gościa Piotra Kubkowskiego
“Zwierzoczłowiek” - Czy zastanawiałeś się, jaką naturę zwierząt mogą nosić w sobie bohaterowie literaccy? Przyjdź na warsztaty tworzenia postaci komiksowej, by się o tym przekonać. Warsztaty dla osób, które lubią rysować!
3Sienkiewicz we Włoszech - Sprawdź swoją intuicję językową. Konkurs dla osób, które NIE uczą się i NIE znają języka włoskiego. Zapraszamy!
Wyścig o władzę - Prapremiera gry planszowej, która została stworzona przez członków koła gier planszowych
10Przyrodniczo-medyczne aspekty życia Henryka Sienkiewicza - prezentacje przedstawiające problem walki z gruźlicą i malarią wtedy i teraz czyli nowoczesne metody zwalczania tych światowych epidemii w dzisiejszych czasach.
Turniej tenisa stołowego o Puchar Zagłoby - Klasyczny turniej aktywności fizycznej dla drużyn z każdej klasy.
3Dyktando po angielsku - Konkurs w formie dwuetapowego dyktanda w języku angielskim polegający na uzupełnieniu wybrakowanego fragmentu „Latarnika” Henryka Sienkiewicza oraz krótkiej noty biograficznej pisarza, po ich wcześniejszym wysłuchaniu. Uczestnikami będą dwuosobowe drużyny. Na zwycięzców czekały nagrody.
Równia Pochyła Henryka Sienkiewicza – Zbieranie i analiza danych podczas pomiarów rzeczywistych i wirtualnych; wyznaczanie błędów pomiarowych z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego i nomenklatury specjalistycznej języka rosyjskiego; zadanie o Kopcu Henryka Sienkiewicza w Okrzei.
Historia rosnąca na drzewach - Czyli jak rozpocząć swoją przygodę z genealogią. Na warsztatach dowiesz się czym jest genealogia i w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z poszukiwaniem przodków.
3Wyrusz w podróż z Sienkiewiczem i odkryj miejsca, które zainspirowały pisarza do tworzenia dzieł. Geograficzna mapa podróży -prezentacje.
„Wstań, unieś głowę...” na czym polegał społeczny fenomen popularności Trylogii Sienkiewicza. Wykład połączony z fragmentami serialu - Przygody Pana Michała.
Zostań Wolontariuszem Sienkiewicza - przedstawicielka Fundacji BONA FIDE - w Dobrej Wierze Pani Grażyna Bińkowska zaprasza na warsztaty, podczas których poznacie program Korpusu Solidarności, prawa i obowiązki wolontariusza oraz pomysły na wolontariat w społeczności szkolnej i lokalnej.
Tajniacy i Sienkiewicz - Sienkiewiczowska wersja popularnej gry w Tajniaków.
Masters Robots Youth - to bezpłatne wydarzenie online stworzone specjalnie dla młodych ludzi stojących przed ważnymi decyzjami dotyczącymi swojej ścieżki zawodowej. Posłuchaj prelekcji inspirujących ekspertów i ekspertek z różnych dziedzin, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Spotkaj liderów i liderki w swoich dziedzinach i zadawaj im pytania, czerpiąc wiedzę od osób, które odniosły sukces. Zdobądź cenne wskazówki, nawiąż kontakty i odkryj nowe możliwości rozwoju swojej kariery.
Gra miejska - Sienkiewicz w Warszawie: zwyciężyła drużyna w składzie: Julia Kamińska, Daria Sesiutchenkova, Maja Biały i Zofia Rafalska.
Konkurs Talentów - w naszym Sienek Talent Show wzięło udział troje utalentowanych artystów z klas Ic i IIB
6Teatralna adapatacja 'The Best of Potop" w reżyserii p. Sylwii Orłowskiej i w wykonaniu szkolnego Koła Teatralnego.
10O poczęstunek zadbał nasz food team
Relację przygotowała (i świetnie się przy tym bawiła) redakcja szkolnej Gazetki "Głos schodów", wraz z opiekunką p. Agnieszką Straszewską.
2Wam chyba też się podobało
Do zobaczenia za rok!
Przypominamy, że projekt powstał w ramach Warszwskich Inicjatyw Edukacyjnych.
Święto Szkoły 2024: prezentacje z warsztatów
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami z warsztatu pt. "Medyczne i przyrodnicze aspekty z życia Henryka Sienkiewicza". Oto prezentacje naszych uczniów"
1) "Gruźlica i jej wpływ na życie i twórczość Henryka Sienkiewicza" (autorka: Xenja Germanowa)
2) "Malaria i jej wpływ na życie oraz twórczość Henryka Sienkiewicza" (autorzy: Igor Borzucki oraz Aleksander Słonecki
3) "Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce" (autorzy: Zuzanna Gołębiowska, Cecylia Siemińska, Andrzej Iwaniuk)
Święto Szkoły 2024: plan obchodów
Obchody głównej uroczystości 25 października 2024 r. odbywają się według następującego planu:
8.00 - 9.00 - Archikatedra św. Jana - msza św.; złożenie kwiatów na grobie Sienkiewicza
w podziemiach katedry; okolicznościowa wystawa o Henryku Sienkiewiczu (dostępna od 22.10-29.10.24)
10.00 - 11.30 - Szkoła - warsztaty, wykłady, konkursy, turnieje, prezentacje
11.15 - 12.00 - ujawniamy swoje talenty na Scenie Sienkiewicza oraz występ Teatru Szkolnego
12.00 - 12.30 - poczęstunek „profilowany”
Jakie warsztaty oferujemy?
1. Sienkiewicz na rowerze. O mało znanych zainteresowaniach pisarza - wykład naszego gościa Piotra Kubkowskiego
2. “Zwierzoczłowiek” - Czy zastanawiałeś się, jaką naturę zwierząt mogą nosić w sobie bohaterowie literaccy? Przyjdź na warsztaty tworzenia postaci komiksowej, by się o tym przekonać. Warsztaty dla osób, które lubią rysować!
3. Sienkiewicz we Włoszech - Sprawdź swoją intuicję językową. Konkurs dla osób, które NIE uczą się i NIE znają języka włoskiego. Zapraszamy!
4. Wyścig o władzę - Prapremiera gry planszowej, która została stworzona przez członków koła gier planszowych
5. Przyrodniczo-medyczne aspekty życia Henryka Sienkiewicza - prezentacje przedstawiające problem walki z gruźlicą i malarią wtedy i teraz czyli nowoczesne metody zwalczania tych światowych epidemii w dzisiejszych czasach.
6. Turniej tenisa stołowego o Puchar Zagłoby - Klasyczny turniej aktywności fizycznej dla drużyn z każdej klasy.
7. Dyktando po angielsku - Konkurs w formie dwuetapowego dyktanda w języku angielskim polegający na uzupełnieniu wybrakowanego fragmentu „Latarnika” Henryka Sienkiewicza oraz krótkiej noty biograficznej pisarza, po ich wcześniejszym wysłuchaniu. Uczestnikami będą dwuosobowe drużyny. Na zwycięzców czekają nagrody
8. Równia Pochyła Henryka Sienkiewicza – Zbieranie i analiza danych podczas pomiarów rzeczywistych i wirtualnych; wyznaczanie błędów pomiarowych z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego i nomenklatury specjalistycznej języka rosyjskiego; zadanie o Kopcu Henryka Sienkiewicza w Okrzei.
9. Historia rosnąca na drzewach - Czyli jak rozpocząć swoją przygodę z genealogią. Na warsztatach dowiesz się czym jest genealogia i w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z poszukiwaniem przodków. Niech każdy uczestnik w miarę swoich możliwości dopyta się rodziców/dziadków o imiona, daty pradziadków, prapradziadków, oraz pochodzenie (parafia/miejscowość).
10. Sienkiewicz w Warszawie - gra miejska. Prawdziwy rarytas dla miłośników zadań w terenie. Grę śladami warszawskich adresów związanych z naszym Patronem przygotowali uczniowie i nauczyciele naszego liceum. Potrzebne będą długopisy i wygodne buty oraz bilet na komunikację miejską.
11. Wyrusz w podróż z Sienkiewiczem i odkryj miejsca, które zainspirowały pisarza do tworzenia dzieł. Geograficzna mapa podróży -prezentacje.
12. „Wstań, unieś głowę...” na czym polegał społeczny fenomen popularności Trylogii Sienkiewicza. Wykład połączony z fragmentami serialu - Przygody Pana Michała
13. Zostań Wolontariuszem Sienkiewicza - przedstawicielka Fundacji BONA FIDE - w Dobrej Wierze Pani Grażyna Bińkowska zaprasza na warsztaty, podczas których poznacie program Korpusu Solidarności, prawa i obowiązki wolontariusza oraz pomysły na wolontariat w społeczności szkolnej i lokalnej.
14. Tajniacy i Sienkiewicz - Sienkiewiczowska wersja popularnej gry w Tajniaków.
15. Gazetka szkolna - redaktorzy szkolnej gazetki “Głos schodów” przygotowują relację z wydarzenia. W planach wydanie okolicznościowego numeru pisma, relacje na mediach społecznościowych, wywiady z uczestnikami oraz tiktoki.
16. Masters Robots Youth - to bezpłatne wydarzenie online stworzone specjalnie dla młodych ludzi stojących przed ważnymi decyzjami dotyczącymi swojej ścieżki zawodowej. Posłuchaj prelekcji inspirujących ekspertów i ekspertek z różnych dziedzin, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Spotkaj liderów i liderki w swoich dziedzinach i zadawaj im pytania, czerpiąc wiedzę od osób, które odniosły sukces. Zdobądź cenne wskazówki, nawiąż kontakty i odkryj nowe możliwości rozwoju swojej kariery. dalsze informacje: https://mastersandrobots.tech/mryouth/
Święto Szkoły 2024: debata pokazowa
Powoli nadchodzi czas słynnych debat sienkiewiczowskich. Zanim pierwsze klasy staną w szranki dyskutanckie, mają okazję, aby zapoznać się z pokazową debatą ubiegłorocznych finalistów. W dzisiejszej debacie, która odbywała się w ramach rozgrzewki przed jutrzejszym Świętem Szkoły, na przeciwko siebie stanęły klasy 2B Propozycja, oraz klasa 2D Opozycja. Temat utrzymany był w duchu naszego patrona i brzmiał: "Czy twórczość Henryka Sienkiewicza może być atrakcyjna dla obecnego czytelnika?" Oceniającymi natomiast byli finaliści sprzed 2 lat, czyli obecne klasy 3C i 3D. Poziom debaty utrzymany był na wysokim poziomie, a mimo pozornie niewinnego tematu, emocje sięgały zenitu. W następnej debacie wezmą już udział klasy pierwsze. Powodzenia!
17
Święto Szkoły 2024: zapowiedź
W dniu 25 października 2024 r. odbędzie się Święto Szkoły. Tym razem przebiega ono pt. "Różne oblicza Sienkiewcza". Okazją do takiego nietypowego Pikniku Naukowego jest setna rocznica sprowadzenia prochów naszego patrona do Polski.
Projekt odbywa się w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych
Święto Szkoły 2023
27 października obchodzimy Święto Szkoły. Z tej okazji, co roku, organizujemy piknik naukowy, w czasie którego w szkole odbywają się liczne warsztaty, wyjścia i wycieczki.
Obchody rozpoczynają się mszą świętą i złożeniem wieńca przy sarkofagu Sienkiewicza w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Cześć pamięci naszego patrona oddają członkowie społeczności szkolnej.
Po powrocie do szkoły zaczynamy warsztaty, zapraszamy na relację z tego dnia.
Zaczniemy od wycieczek:
Uczniowie, którzy wybrali się z wizytą do Muzeum Woli na warsztaty pt.: "Zimno już było" poznali sposoby pomiarów meteorologicznych, dowiedzieli się jak z biegiem czasu rozwijała się warszawska świadomość temperatury i jakie działania adaptacyjne oraz strategie podejmują miasto oraz jego mieszkańcy w celu zapobiegania katastrofie klimatycznej. Wyjście zorganizowały p. M..Dziubińska i p. M. Bartoszewska-Górska
Uczniowie klas 3c i 2c uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Chemii Wydziału Nauk o Żywieniu SGGW. Mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia, co poszerzyło i utrwaliło ich wiedzę chemiczną. A co najważniejsze poczuli akademicką atmosferę. Wyjście zorganizowała p. J. Rytych.
Maturzyści wyszli na seans filmu “Chłopi”, dzięki uprzejmości p. A. Strómiłło i p. A. Włóczewskiej. Nieco bardziej filozoficzne rozważania można było prowadzić w czasie spotkania ze świeckim misjonarzem (wyjście zorganizowali p. M. Korzeniewska i p. M. Kosiński).
Dla osób, które zapisały się na wydarzenia stacjonarne w szkole przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji.
Tradycyjnie jesień w XII LO to czas rozpoczęcia debat sienkiewiczowskich. Święto szkoły okazało się wspaniałą okazją do odbycia uroczystej, pokazowej debaty klas III D i III C, którą sędziowali ubiegłoroczni finaliści z klas drugich. Na widowni zasiedli tegoroczni uczestnicy debat, czyli klasy pierwsze, którzy z uwagą podpatrywali, co czeka ich niebawem. Temat był bardzo poważny i wymagający, gdyż dotyczył wprowadzenia kary śmierci. Nad debatami czuwał jak zawsze p. M. Kadej.
We współpracy z Instytutem Pileckiego w Święto Szkoły odbyły się warsztaty z architektury modernizmu. Po teoretycznym wprowadzeniu, uczniowie wcielali się rolę architektów i tworzyli własne modele budowli charakteryzujące się prostotą i funkcjonalnością. Warsztat zorganizowała p. E. Homa
W czasie święta szkoły mogliście także wziąć udział w konkursie kulinarnym (ogórki i smalec były boskie, nauczyć się debatować z Wiktorem z 3D, zabrać w tabu i tajniaków po angielsku (z p. Kosińskim, p. Pirógiem, i p. Skoczeń), a także wysłuchać wykładu o ukrywaniu się po aryjskiej stronie muru getta, prowadzonego przez p. M. Dżoga, a zorganizowanego przez p. A. Wróblewską.
W czasie naszego święta, zadbaliśmy także o umysły ścisłe. Biolodzy używali symulatora starości, żeby poznać zagadnienia dotyczące starzenia się organizmu ludzkiego. Informatycy brali udział w wykładzie o Big Data, czy bawili się z algorytmami, a fizycy z uwagą słuchali wykładu prof. Babińskiego z Wydziału Fizyki UW.
Warsztaty z biologii zorganizowała p. A. Sajdak, wykłady i zajęcia z IT zorganizowali p. P. Jóźwik, M. Janecki, oraz p. I. Jarząbek, a wykład z fizyki zawdzięczamy p. Dyrektor Wysmołek, p. M. Chileckiemu i p. M. Janeckiemu.
Kolejne warsztaty to szydełkowanie z p. A. Wróblewską, brydż sportowy z naszymi wicemistrzami Polski nauczycieli p. S. Orłowską i p. P. Zielińskim, zawody indywidualne w tenisie stołowym z p. P. Rogowskim i p. W. Pietrzykowskim, jak również wszystkie sprawy związane z grami planszowymi. Można było nie tylko pograć w najpopularniejsze planszówki, ale też wziąć udział w warsztatach dotyczących i budowy i tworzenia z prof. K. Borsukiem (zorganizowanym przez p. E. Stefanowską, p. I. Biernacką i p. M. Cieślińskiego).
Ostatnie warsztaty to eksperymenty geograficzne z p. M. . Dziarkowską, wykłady z radcą prawnym (organizacja p. M. Korzeniewska i p. M. Chilecki), psychologiczne warsztaty z komunikacji interpersonalnej (p. K. Suwara), matematyczne zagadki online oraz wielki międzyklasowy konkurs wiedzy ogólnej, w którym w pięknym stylu wygrała klasa 2c, co pewnie widzieliście na naszych stories (konkurs zorganizowany przez Ms. A. Straszewską, w jury zasiadały Madame B. Szeloch oraz Frau M. Stroińska).
Dziękujemy za wspaniały piknik naukowy i widzimy się na kolejnym, już za rok!
95
Święto Szkoły 2022
Jak co roku, 27 października, w rocznicę sprowadzenia do Polski prochów Henryka Sienkiewicza, nasze liceum obchodzi swoje święto. Z tej okazji w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, odbyła się uroczysta msza św. Po jej zakończeniu, delegacja przedstawicieli naszego liceum złożyła kwiaty na grobie naszego patrona w podziemiach Archikatedry. Dalsza część obchodów naszego święta obejmowała piknik naukowy, który składał się z przeróżnych warsztatów i wycieczek. Uczniowie gotowali, robili własne kosmetyki, rozwiązywali łamigłówki logiczne, grali w Czarnego Piotrusia i przy okazji uczyli się teorii prawdopodobieństwa, próbowali swoich sił w innych grach karcianych i turnieju tenisa stołowego. czy gier planszowych, a także prezentowali swoje zainteresowania i pasje. Reszta uczniów odwiedziła Muzeum Narodowe, Muzeum Farmacji, Cmentarz Powązkowski, czy spacerowała śladami architektury PRL-u.
22
Święto Szkoły 2021
Tegoroczne Święto Szkoły rozpoczęło się tradycyjną Mszą św. w Archikatedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie. Msza była w intencji pracowników szkoły i całej społeczności uczniowskiej.
Po Nabożeństwie wszyscy uczestnicy udali się do podziemi Archikatedry, aby złożyć wieniec na sarkofagu z prochami naszego znamienitego patrona Henryka Sienkiewicza.
Następnie o godzinie 10.00 w budynku szkoły rozpoczął się piknik naukowy. W tym roku szkolnym piknik naukowy obfitował w warsztaty o treści ekologicznej – Pan Kamil Kaznowski wraz z uczniami klasy 3C prowadził panel dyskusyjny – czy energetyka jądrowa jest odpowiedzią na globalne ocieplenie? Zakończeniem tego warsztatu była sesja plakatowa poświęcona problemom klimatycznym na świecie.
Kamila Ledóchowska z klasy 3cG pod okiem pani Marty Owczarzy przeprowadziła warsztat – jak prawidłowo segregować śmieci, a uczniowie klasy 2d wraz z panią Agnieszką Sajdak uczyli, jak przygotować własne, ekologiczne kosmetyki metodą domową i za niewielkim nakładem finansowym.
Miłośnicy matematyki i nie tylko mogli zmierzyć się z brydżem sportowym pod okiem pana Piotra Zielińskiego i zaproszonego eksperta.
Uwagę przyciągnęły też warsztaty teatralne pani Sylwii Orłowskiej i warsztat „Poznaj swoich pra, pra dziadków” pana Pawła Szczęsnego, na którym można było poznać tajniki poszukiwania swoich przodków. Uczniowie zainteresowani naukami ścisłymi mogli posłuchać o prędkościach kosmicznych i tworzeniu fraktali oraz o systemach funkcji Iterowanych. Uczniowie poszukujący dobrej zabawy mogli odwiedzić pokoje gier planszowych lub nauczyć się robić na drutach. Było też coś dla ducha – warsztaty – „Religie świata” prowadzone przez uczniów klasy 2b i panią Maję Dziarkowską.
Organizowane również były wyjścia poza szkołę – warsztaty pani Ewy Homy – śladami nocy listopadowej lub prowadzone po angielsku przez panią Agnieszkę Straszewską warsztaty historyczne Jazdów i Łazienki Królewskie. Nauczyciele języka angielskiego zorganizowali gry w języku angielskim – gra miejska „Gdzie jest Wally” i „Find a fossil” w Muzeum Geologicznym. W tych warsztatach patronat wiedli pani Małgorzata Dziubińska i pan Janusz Piróg. Jest to już trzeci piknik naukowy zorganizowany w szkole na ten nasz najważniejszy dzień w roku szkolnym – zostanie zaliczony do niezwykle udanych i interesujących.
Święto Szkoły - lata ubiegłe
Święto Szkoły w XII Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza przypada 27 października – w rocznicę sprowadzenia prochów Henryka Sienkiewicza do Polski. Stało się to osiem lat po śmierci pisarza (zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii). Wiosną 1924 roku został powołany Główny Komitet Sprowadzenia Zwłok Henryka Sienkiewicza. Działania Komitetu przyniosły efekt - przewożona pociągiem trumna tonęła w kwiatach, całą drogę towarzyszyła jej eskorta honorowa. Kondukt wielokrotnie zatrzymywał się, by oddać hołd wielkiemu polskiemu pisarzowi. A już w samej Warszawie orszak żałobny zatrzymał się przed pomnikiem Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu i w tym miejscu hołd Sienkiewiczowi złożył sam prezydent Polski Stanisław Wojciechowski, wygłaszając płomienne przemówienie. 27 października 1924 roku ciało noblisty zostało złożone w krypcie w podziemiach Archikatedry św. Jana w Warszawie. Wtedy dla Polaków Henryk Sienkiewicz narodził się ponownie. Znowu był wśród swoich, wśród tych, których umiłował i dla których tworzył dzieła „w niemałym trudzie i dla pokrzepienia serc”. I ten fakt stał się powodem do świętowania.
Co roku 27 października w naszym liceum obchodzimy uroczyście, ale i radośnie Święto Szkoły. Formuła obchodów zmieniała się w ciągu trzydziestu lat istnienia liceum, ale zawsze dzień ten rozpoczyna się uroczystą Mszą Świętą w Archikatedrze św. Jana w Warszawie. Po mszy składamy kwiaty na grobie naszego patrona. Od 2000 roku, tj. od czasu postawienia pomnika Henryka Sienkiewicza w Łazienkach Królewskich, delegacja uczniów i nauczycieli składa kwiaty także u stóp siedzącego na cokole pisarza. Po tej uroczystej części społeczność szkolna świętuje już w gmachu liceum. Od dwóch lat w szkole odbywa się Piknik Naukowy, o którym mowa jest w zakładce „Projekty”. Wcześniej Święto Szkoły miało formę konkursowego zmagania się klas - tradycyjnie klasy pierwsze przygotowywały scenki satyryczne, teatralne lub filmowe na temat szkoły, klasy drugie uczestniczyły w konkursie kulinarnym, podczas którego odtwarzano uczty staropolskie, a klasy trzecie przygotowywały satyryczne prace literackie poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi lub szkole. Zabawy przy tym było co nie miara – w końcu dzień Święta Szkoły to powód do radowania się i świetna okazja, by ożywić postać Sienkiewicza w świadomości uczniów oraz sprawić, że przyjdzie on do nas z panteonu wielkich tego świata.