• Wrzesień 2015

SYLT

We wrześniu uczniowie naszej szkoły pojechali z rewizytą do kolegów i koleżanek z wyspy Sylt. Współpraca uczniów w ramach projektu „Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni” rozpoczęa się w grudniu ubiegłego roku, gdy grupa niemieckiej młodzieży z Westerlandu przyjechała do Warszawy. Nasz wyjazd rozpoczął się wizytą w Berlinie, zwiedzaniem miasta, spotkaniem w Bundestagu oraz warsztatami historycznymi w Muzeum Topografii Terroru. Kolejna część to pobyt w Westerland na wyspie Sylt, gdzie gościły nas niemieckie rodziny. Zostaliśmy ciepło przyjęci przez burmistrza oraz przewodniczącego Rady Gminy, spotkaliśmy się ze świadkiem historii, a także zwiedziliśmy atrakcje wyspy z przewodniczką. Na zakończenie mieliśmy szansę wziąć udział w lekcji surfingu (plaże Syltu są świetnie znane europejskim surferom)

• 11.04. - 16.04.2015

BARCELONA

Grupa uczniów naszego liceum, pod opieką nauczycielki Joanny Koprek, uczestniczyła w projekcie edukacyjno-językowym w Barcelonie, w Hiszpanii. Głównym celem projektu było: zachęcenie uczniów z Polski do kontaktów i wymiany z młodzieżą z Barcelony, poznanie zwyczajów kraju partnera oraz przełamanie bariery językowej. Młodzież wykonywała konkretne zadania polegające na przeprowadzeniu wywiadów z mieszkańcami oraz uzyskaniu od nich odpowiedzi na pytania związane z miejscami, tradycjami, życiem codziennym i historii kraju. Ponadto codzienne zajęcia językowe i praca w grupach wzbogaciły leksyk� uczestników projektu w zakresie języka hiszpańskiego oraz angielskiego.

Grupa rozpoczęła spacer po mieście czytając wspomnnienia turystów i mieszkańców z "Las Ramblas" i podążali ich trasą. Podczas wyjazdu uncziowie zwiedzili najpięklniejsze zakątki i zabytki Barcelony, m.in.: Paseo de Gracia (gdzie mieścił się ich hotel) - jednej z najbardziej eleganckich alejek w miescie, gdzie znajduje się większość artystycznych i bardzo nowoczesnych budowli, jak: la Pedrera - ekstrawagancki budynek z wyjątkową fasadą i oryginalnym dachem, zaprojektowany przez Gaudiego.

Ponadto podziwiali Plaza de la Vila, Akwedukt na ulicy Calle Duran i Bas y Plaza de la Catedral, Museu de Historia de Barcelona, mury miejskie (La Muralla), dzielnicę El Borne, kościół Santa Maria del Mar, Mercado del Borne, Parque de Ciutadella (gdzie mieszkający, wspólnie spędzali czas na świeżym powietrzu, np. uprawiając akrobatyczną jogę, grając i śpiewając), Estacion de Francia, Forat de la Vergonya, Sagrada Familia, Park Guell, Hospital de Sant Pau, Pałac Muzyki Katalońskiej, wzgórze Monjuic z widokami na miasto, stadion Camp Nou. Największe wrażenia zrobiły: warsztaty i degustacja czekolady w Museu Xocolata, zajęcia z aktorem i nauka tańca flamenco, Castellers (zamki stworzone z ludzi) oraz wizyta w szkole średniej IES Domenech i Montaner. Wyjazd zwieńczyły: wspólne zdjęcia, wymiana kontaktów, obietnice długotrwałej przyjaźni.

• 15.12. - 18.12.2014

Westerland 2014

M�odzie� i nauczyciele naszego Liceum uczestnicz� w projekcie „Z Westerlandu do Warszawy i na Podlasie – historia i wspó�czesno�� w relacjach polskich i niemieckich uczniów”. Projekt s�u�y przybli�eniu wiedzy o Heinzu Reinefarthcie, generale SS, zwanym „katem Warszawy” i wzbudzeniu refleksji oraz sprowokowaniu przemy�le� na temat odpowiedzialno�ci za zbrodni�. Projekt realizowany jest przez Muzeum Woli, Muzeum Powstania Warszawskiego, Dzielnic� Woli m. st. Warszawy oraz XII Liceum Ogólnokszta�c�ce im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie.

W dniach 15-18 grudnia 2014 roku do stolicy przyje�d�a m�odzie� z Schulzentrum Sylt – Gimnasium, która wraz z uczniami i nauczycielami naszego Liceum oraz z przedstawicielami Muzeów Woli i Powstania Warszawskiego b�dzie uczestniczy�a we wspólnych dzia�aniach: w warsztatach, w zwiedzaniu Muzeum Historii �ydów Polskich, Muzeum Woli, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik.

M�odzie� XII LO poka�e niemieckim kolegom pi�kno warszawskich zak�tków i zró�nicowanie architektoniczne naszej stolicy. Szczególnie wa�nym akcentem b�d� zaj�cia warsztatowe i zwiedzanie wystawy „Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni” w Muzeum Woli. Kim by� Heinz Reinefarth? Co wi��e go z histori� Warszawy i dlaczego m�odzie� polska i niemiecka powinna pozna� dzieje tego okrutnego cz�owieka? Heinz Reinefarth by� odpowiedzialny za liczne zbrodnie pope�nione na ludno�ci podczas t�umienia Powstania Warszawskiego. Gruppenführer SS Reinefarth by� odpowiedzialny za dzia�ania pacyfikacyjne zw�aszcza na terenie Woli, w miejscu, nieopodal którego znajduje si� nasze Liceum. Projekt s�u�y ukazaniu prawdy o dzia�aniach „kata Warszawy” zarówno podczas wojny (za swe czyny nigdy nie poniós� odpowiedzialno�ci), jak równie� w okresie powojennym, gdy zosta� deputowanym do Landstagu i uchodzi� za szanowanego adwokata i obywatela. Celem dzia�a� organizatorów projektu jest podj�cie dyskusji na temat odpowiedzialno�ci hitlerowskich funkcjonariuszy i mo�liwo�ci ich ukarania oraz istoty totalitaryzmu. Wszystkie dzia�ania wokó� projektu rozpocz�to znacznie wcze�niej. Poprzedzone by�y spotkaniami z przedstawicielami Muzeum Woli z m�odzie�� XII LO. Podczas zaj�� poruszono tematy (m. in.) odpowiedzialno�ci zbiorowej, politycznej, prawnej, skutków Powstania Warszawskiego. Uczniowie Liceum zwiedzili wystaw� „Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni”.

• 1.1.2001

Placerat ipsum

Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum