• Święto Kiełkowania w Sienkiewiczu

• Opis projektu:

Jest to projekt oparty na eksperymentach i prezentacjach uczniowskich dotyczących procesu kiełkowania nasion. Eksperymenty są objęte treściami podstawy programowej zakresu rozszerzonego z biologii. Doświadczenia dotyczą badania wpływu na kiełkowanie nasion takich czynników jak woda, temperatura, światło, obecność tlenu i roli liścieni zarodka rośliny w procesie kiełkowania. Eksperymenty prowadzone są na nasionach różnych gatunków roślin. Projekt poszerzony jest także o zdobywanie wiedzy na temat roli kiełków roślin w zdrowej diecie człowieka oraz o prowadzeniu własnych domowych hodowli kiełków. Uczniowie przeprowadzają doświadczenia zespołowo i przedstawiają wyniki w postaci posterów/plakatów w formacie A0. Podczas sesji plakatowej i finału projektu zostaną przedstawione prezentacje dotyczące domowych hodowli kiełków na własne potrzeby, roli kiełków roślin w zdrowej diecie i prezentacja dotycząca samego procesu kiełkowania oraz rodzajów kiełkowania wśród roślin.

Cel projektu:

Rozbudzanie zainteresowań uczniów oraz motywowanie uczniów do zdobywania wiedzy w sposób badawczy, inspirowanie do planowania i przeprowadzania własnych eksperymentów biologicznych szczególnie w czasach pandemii jako jedna z możliwości motywowania się do działania i walki z nudą i złym samopoczuciem podczas izolacji. Poszerzanie wiedzy uczniów.

Pomysłodawcy projektu:

Marta Owczarzy nauczyciel biologii, uczniowie klasy 2cg i 2c.

Adresaci projektu:

Projekt jest dedykowany klasom o profilu biologiczno-chemicznym, ale jego wyniki mogą zobaczyć wszyscy zainteresowani uczniowie i rodzice uczniów. W zakładce projektu publikowane są wszystkie postery z doświadczeń i prezentacje.

Czas trwania projektu:

0d 1 marca do 31 marca 2021 – prowadzenie eksperymentów przez uczniów klas 2c i 2cg

0d 1 kwietnia do 10 kwietnia 2021 – przygotowywanie posterów z wynikami doświadczeń i prezentacji dotyczących kiełkowania przez uczniów klas 2c, 2cG i 1c

12 kwietnia 2021 – spotkanie podsumowujące projekt.

14 kwietnia 2021 – finał projektu, oficjalne przedstawienie wyników doświadczeń, prezentacja posterów. Z powodu pandemii i zdalnego nauczania w szkołach finał został przeprowadzony on-line na MS Teams.

Tematy prezentacji uczniowskich:

„Proces kiełkowania nasion u roślin – informacje ogólne i fizjologia procesu.” OBEJRZYJ
          „Rola kiełków w codziennej diecie człowieka.” OBEJRZYJ
          „Sposoby prowadzenia domowej hodowli kiełków – profesjonalnie i amatorsko.” OBEJRZYJ