- Projekt Szkoła z pomysłem na... 2024-2025
- Projekt WDECH 2024-2025
- Nowosielski: W służbie ikony 2023-2024
- Młodopolski Wehikuł Czasu 2023-2024
- Debaty Sienkiewiczowskie klas I (co roku)
- Getto Warszawskie (co roku)
- Obchody rocznic Powstania Warszawskiego (co roku)
- Festiwal Nauki/ Święto Szkoły (co roku)
- Biol-chem w Powsinie (co roku)
- Dwie strony muru: kiedyś i dziś 2022-2023
- Lata ubiegłe: Hodowcy Bezkręgowców
- Wyjazd naukowo-edukacyjny w zakresie nauk ścisłych do Torunia (2024)
- Lata ubiegłe: Odwrócona klasa – włączenie uczniów w kreowanie procesu kształcenia
- Lata Ubiegłe: Piknik naukowy 2019
- Lata Ubiegłe: Projekt Science - Wolski Odkrywca
- Lata ubiegłe: Cafe Globo
Debata półfinałowa 1b vs. 1a
W dzisiejszym, drugim półfinale debat sienkiewiczowskich zmierzyły się klasy 1B (Propozycja) oraz 1A (Opozycja). Temat brzmial: Czy czterodniowy tydzień pracy i edukacji powinien zostać wprowadzony w Polsce?". Różnicą 1,5 pkt zwyciężyła Propozycja. Serdecznie gratulujemy klasie 1B, która w finale zmierzy się z klasą 1C.
16
Debata półfinałowa 1c vs. 1d
Debata pt. "Czy w Polsce powinna zostać wprowadzona eutanazja?" wywowala spore emocje. Stanowisko propozycji prezentowała klasa 1d, namiast opozycja składała się z przedstawicieli klasy 1c. Po zaciętej argumentacji i mnóstwie pytań od publiczności, różnicą 33 pkt wygrała opozycja. Serdecznie gratulujemy klasie 1c. Za sędziowanie podziękowania kierujemy do klas 2b i 2d, a za prowadzenie do Huberta z 2d.
9
Debaty sezon 2024/2025
Debata pokazowa w ramach Święta Szkoły
Powoli nadchodzi czas slynnych debat sienkiewiczowskich. Zanim pierwsze klasy staną w szranki dyskutanckie, mają okazję, aby zapoznać się z pokazową debatą ubiegłorocznych finalistów. W dzisiejszej debacie, która odbywała się w ramach rozgrzewki przed jutrejszym Świętem Szkoły, na przeciwko siebie stanęły klasy 2B Propozycja, oraz klasa 2D Opozycja. Temat utrzymany był w duchu naszego patrona i brzmiał: "Czy twórczość Henryka Sienkiewicza może być atrakcyjna dla obecnego czytelnika?" Oceniającymi natomiast byli finaliści sprzed 2 lat, czyli obecne klasy 3C i 3D. Poziom debaty utrzymany był na wysokim poziomie, a mimo pozornie niewinnego tematu, emocje sięgały zenitu. W następnej debacie wezmą już udział klasy pierwsze. Powodzenia!
17
Debaty Sienkiewiczowskie klas I (co roku)
Rok szkolny 2023/2024 - wygrała kl ID
Rok szkolny 2022/2024 - wygrała kl.IC
Rok szkolny 2021/2022 - wygrała kl.IC
Rok szkolny 2020/2021 - wygrała kl.IC
Rok szkolny 2019/2020 - wygrała kl. IDg
Zapraszamy na naszego szkolnego Instagrama, gdzie w wyróżnionych relacjach możecie znaleźć skróty debat
W tym roku szkolnym odbyła się także debata wyborcza między kandydatami do Samorządu Uczniowskiego, która prowadziła ówczesna Przewodnicząca Szkoły (link poniżej)
Debaty Sienkiewiczowskie: Historia
Od 2017 r., w XII Liceum Ogólnokształcącym, zostały zapoczątkowane Debaty Sienkiewiczowskie. Są skierowane do uczniów klas I, mają za zadanie rozwijać umiejętności oratorskie i erystyczne uczniów oraz integrować ich ze sobą. Są też świetną okazją do ćwiczenia umiejętności dyskutowania z zachowaniem zasad kultury i poprawności językowej, z wykorzystaniem rzeczowych argumentów bez osobistych uwag. Debaty odbywają się cyklicznie od pięciu lat. Za każdym razem organizatorem kolejnej edycji jest klasa, która rok wcześniej zwyciężyła. W Debatach poruszane są tematy aktualne oraz kontrowersyjne, przede wszystkim, istotne z punktu widzenia młodzieży. Zaliczyć do nich można eutanazję, ekologię oraz spory światopoglądowe. Młodzież, przygotowując się do Debat Sienkiewiczowskich, zawsze odwołuje się obowiązujących przepisów prawa.
Dotychczas odbyło się ponad 30 debat, które istotnie wpłynęły na wiedzę uczniów, jak też na ich integrację oraz solidarność w klasie. Każdy z etapów odbywa się w obecności uczniów z różnych klas, którzy na końcu mogą zadawać pytania członkom zespołów. Finałowa debata zawsze budzi największe emocje.
Warto wspomnieć, że do roku 2017 uczniowie brali też udział w Debatach Oksfordzkich, godnie reprezentując naszą szkołę w zmaganiach z uczniami liceów warszawskich. To właśnie udział w tych zmaganiach zainspirował młodzież do organizacji debat szkolnych.