• Odwrócona klasa – włączenie uczniów w kreowanie procesu kształcenia

        •  

          W 2018 roku przystąpiliśmy do projektu Odwrócona klasa – włączenie uczniów w kreowanie procesu kształcenia realizowanego wspólnie z Warszawską Wyższą Szkołą Informatyki, współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego "Wiedza Edukacja Rozwój" Unii Europejskiej. W ramach projektu założono podniesienie kompetencji grupy 12-16-letnich uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych w zakresie wiedzy matematyczno-przyrodniczej w korelacji z ICT, rozwiązywania złożonych problemów i pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy. Ponadto projekt zakładał rozbudzenie u uczestników ciekawości poznawczej, stymulowanie rozwoju intelektualnego i społecznego między innymi poprzez zapoznanie ich ze środowiskiem akademickim jako miejscem naukowego poznawania otaczającej nas rzeczywistości. Do projektu dopuszczono jedynie 10 szkół (podstawowych i ponadpodstawowych) z terenu województw mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, w tym Nasze Liceum.

           

           

          Na przedsięwzięcie składały się zajęcia pozalekcyjne realizowane przez duety nauczycielskie nauczyciel ze szkoły i wykładowca akademicki oraz team nauczycieli ze szkoły w korelacji międzyprzedmiotowej: matematyka - informatyka oraz fizyka - informatyka w formie metod projektu. Zajęcia odbywały się zarówno w siedzibie Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki w ramach Klubu Młodych Naukowców (dwie edycje), jak i w pracowni komputerowej naszego liceum w ramach Interdyscyplinarnego Koła Zainteresowań (jedna edycja).

           


          W szkole przewidziano realizację wzajemnych powiązań pomiędzy przedmiotami oraz wskazanie uczniom możliwości wykorzystania tik w nauczaniu przedmiotów ścisłych. Zajęcia miały charakter autorski a wybrane scenariusze zajęć opracowane przez nauczycieli prowadzących zajęcia, trafią do wspólnej bazy wiedzy. Nauczyciele będą również mogli skorzystać z gotowych materiałów udostępnianych sukcesywnie na platformie Uniwersytet Wirtualny. Ponadto uczniowie wzięli udział w warsztatach z zakresu metod efektywnego uczenia się ze szczególnym zwróceniem uwagi na wykorzystanie zasobów dostępnych w sieci. Uczestnicy Projektu mieli okazję wziąć udział w wykładach z zakresu korelacji IT z przedmiotami ścisłymi, a ich rodzice zostali zaproszeni do udziału w warsztatach z zakresu wsparcia ucznia w samodzielnej nauce, ze szczególnym zwróceniem uwagi na aspekty umiejętności efektywnego wykorzystania czasu przeznaczonego na naukę, krytyczne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci oraz zagadnienia bezpieczeństwa w kontekście funkcjonowania młodzieży w sieci.

           

          W piątek, 18 czerwca 2021 r. w grupach odbyła się uroczystość zakończenia zajęć Szkolnego Koła Zainteresowań w ramach projektu „Odwrócona klasa – włączenie uczniów w kreowanie procesu kształcenia” współrealizowanego z Warszawską Wyższą Szkołą Informatyki. Ostatnie spotkanie dostarczyło uczestnikom nie lada emocji podczas podróży po Stellarium. Podczas wirtualnego seansu obejrzeliśmy niezwykłe efekty towarzyszące zaćmieniom Słońca przez Księżyc oraz wybranych innych planet Układu Słonecznego obserwowanych z różnych regionów kuli ziemskiej. Na zakończenie każdy otrzymał stosowny Certyfikat potwierdzający ukończenie 40-godzinnego cyklu oraz pamiątkowe zdjęcie wykonane w pracowni komputerowej naszego liceum.

           

    • Kontakt

      • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
      • ul. Sienna 53 00-820 Warszawa Poland
      • (22) 620 82 60, (22) 620 47 74
      • (22) 620 47 74
      • XIILOimHSienkiewicza
  • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line