• Lata ubiegłe: Cafe Globo

• „Cafe Globo” to cykl spotkań odbywających się w naszej szkole od kilkunastu lat. Są to spotkania poświęcone narodom zamieszkującym zarówno kraje europejskie jak również inne kontynenty. W czasie dwu lub trzygodzinnej prezentacji uczniowie odgrywają wcześniej przygotowane scenki, pokazują fotografie, wyświetlają prezentacje lub filmy ukazujące kulturę i obyczaje panujące w danym państwie, nawiązując do postaci historycznych danego kraju. Całość jest zwieńczona piosenkami z danego państwa lub regionu świata i połączona wspólną dyskusją. Na wieczór, który ma charakter kawiarenki artystycznej zapraszamy znanych ludzi. Bardzo często gościmy obcokrajowców mieszkających lub studiujących w Polsce, absolwentów naszego liceum uczących się języka danego kraju. Mamy również przyjemność spotykać się z przedstawicielami ambasad, podróżnikami, naukowcami zajmującymi się danym regionem świata. Ważnym elementem wieczoru jest degustacja potraw narodowych. Wśród wielu spotkań szczególnie w pamięci utrwaliły się te najbardziej egzotyczne, jak „Cafe Globo – Turcja” i „Cafe Globo – Syria”.
            „Cafe Globo – Turcja” poświęcone było wspólnej historii Polski i Turcji. Podczas spotkania podsumowaliśmy ogłoszony wcześniej konkurs pt.” Wspólne postacie z historii” i „Wspólne słowa”. Ponadto obejrzeliśmy niezwykłą wystawę pt. „Turcy w Polsce”, uczyliśmy się trudnej sztuki malowania na wodzie, a na koniec degustowaliśmy pyszne tureckie potrawy.
            Natomiast podczas „Cafe Globo – Syria” mowa była o trudnej sytuacji w tym kraju; dyskusje dotyczyły  sytuacji konfliktu zbrojnego w tym kraju.  Ponadto można było posłuchać o historii, geografii, tradycjach i kuchni charakterystycznej dla tego regionu świata.
            Mamy nadzieję, że po przerwie spowodowanej, między innymi, pandemią, wrócimy do tej wspaniałej inicjatywy i kolejne pokolenia Sienkiewiczaków będą „podróżować” po świecie i degustować egzotyczne potrawy wraz z naszym „Cafe Globo”.