• Lata Ubiegłe: Projekt "Science - Wolski Odkrywca"

Wyjazd w ramach projektu

Maj to miesiąc budzenia się natury do życia, to także świetna okazja do zorganizowania wypadu na łono przyrody. Tak też było i w tym roku. Klasa 2C o profilu biologiczno-chemicznym przebywała na obozie naukowym w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym ZHP „Nadwarciański Gród”. W czasie tych niezwykle słonecznych dni uczniowie mieli możliwość poszerzenia swoich wiadomości i umiejętności z takich działów jak ekologia, zoologia i botanika, metabolizm organizmów żywych oraz geologia. Uczniowie brali udział w zajęciach biologiczno-chemicznych dotyczących oznaczania czystości wód rzeki Warty. Poszerzali swoją wiedzę na temat skali porostowej w oznaczaniu zanieczyszczeń powietrza. Poznawali budowę, fizjologię i tryb życia nietoperzy. Zajęcia te składały się z dwóch części – części pierwszej wykładowej oraz nocnego tropienie nietoperzy. Podczas lekcji geologii uczniowie mogli zwiedzić dwa kamieniołomy, a pamiątką z tych zajęć są liczne odciski lub odlewy amonitów, jakie uczniowie mogli zabrać ze sobą do domu. Podczas spaceru ścieżką dydaktyczną „Źródełko” uczniowie powtórzyli wiadomości z botaniki i zoologii. Odbyły się również zajęcia z chemii, podczas których ćwiczyli umiejętności związane z pierwiastkami bloku-p układu chemicznego pierwiastków,  a z biologii odbyły się zajęcia, podczas których rozwiązywali zadania problemowe w oparciu o doświadczenia biologiczne. Mimo napiętego terminarza zajęć uczniowie znaleźli też czas, aby sprawdzić się w biegach na orientację, jazdę rowerową oraz niezwykle ciekawych zajęciach z rzeźby w drewnie. W trakcie dwugodzinnych warsztatów każdy mógł wyrzeźbić własnoręcznie  drewnianego ptaszka – dowolnego gatunku. Wielką atrakcją okazała się również przeprawa pięknym, zabytkowym promem przez Wartę. Pobyt w ośrodku zakończył się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami.

• Praktyka: Akademia Młodego Medyka w XII Liceum Ogólnokształcącym

XII Liceum Ogólnokształcące im Henryka Sienkiewicza w Warszawie od kilku lat bierze udział w dzielnicowym projekcie „Science – Wolski Odkrywca”. Jest to projekt patronowany przez Urząd Miasta Dzielnicy Wola. W kwietniu 2019 roku dla klas biologiczno-chemicznych zorganizowano zajęcia praktyczne w ramach tego projektu. Szkołę odwiedzili studenci medycyny, aby nauczyć naszych uczniów zakładać szwy chirurgiczne i gipsować złamane kończyny w ramach tzw. „zimnego chirurga”. Uczniowie klas biologiczno-chemicznych chociaż przez chwilę mogli poczuć się jak prawdziwi lekarze. Dodatkowo odbyli szybki kurs neurologii i poznali jak działa ludzka wątroba. Zajęcia wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczniów, dlatego powtórzono zajęcia ponownie w czerwcu tego samego roku.