Czy matematyka to niekończące się zadania, obliczenia i wzory? Otóż nie! To dziedzina, której szeroka funkcjonalność sprawia, że jest ona tak fascynująca! Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy 3b (MAT-geo-ang), którzy w miniony piątek zostali zapoznani z teorią gier podczas niezwykłych warsztatów poprowadzonych przez Profesora Jerzego Tyszkiewicza z Instytutu Informatyki (Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego), który gościł w naszej szkole. Po teoretycznym wstępie, zgodnie z opisem zajęć uczniowie wzięli udział w kilku grach, dzięki którym mogli przekonać się „jak próba wyśrubowania indywidualnego zysku prowadzi do strat całej społeczności i każdego z osobna”.
Aktualności
Aktualności
Idealna lekcja matematyki
Turniej szachowy
Wzięliśmy dzisiaj udział w Ogólnopolakom Turnieju Szachowym Szkół Sienkiewoczowkich, który odbywał się w Dworze Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Zajęliśmy w nim I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych, a indywidualnie Wojtek (2a) zdobył I m., natomiast Szymon (3b) III m. W naszej zwycięskiej drużynie byli również Tomasz (1a) i Giorgi (2a). Opiekę trenerską nad mistrzami sprawował p. P. Zieliński.
Kolejny festiwal teatralny za nami
Mimo trwających matur, nasze Koło Teatralne nie próżnuje.W sobotę, 10 maja, zagraliśmy na Festiwalu Małych Form Teatralnych (EFFKA) w Piasecznie.1
Chwalimy się!
1W szóstej edycji Nagrody im. Marka Edelmana zdobyliśmy prestiżowe wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 2 tys. zł, które z rąk p. Renaty Kaznowskiej, Wiceprezydent m.st. Warszawy odebrała drużyna licealistów wraz z p. Dyrektor Elżbietą Wysmołek. Warszawska Nagroda Edukacyjna im. Marka Edelmana nagradza działania związane z edukacją obywatelską, historyczną i kulturalną. Promuje i rozwija pozytywne wzorce i postawy społeczne wśród warszawskich uczniów i uczennic. Ma budować więzi międzypokoleniowe i uwrażliwiać na wszelkie zagrożenia, wynikające z fanatyzmu czy braku tolerancji. Odwołuje się przy tym do postaci jednego z przywódców powstania w warszawskim getcie, działacza społecznego i bezsprzecznego autorytetu, jakim był i jest doktor Marek Edelman.
Za udział w finale i za prezentowanie szkolnego projektu “W ogrodznie pamięci” szczególnie dziękujemy Ani, Mai, WIktorowi z 4d, Agacie, Piotrowi i Hubertowi z 2d.
Opiekunem projektu była nasza niezastąpiona p. A. Wróblewska
Spotkanie z radcą prawnym
W dniu 29 kwietnia klasy 3b oraz 2a spotkały się na warsztatach z radcą prawnym. Zajęcia odbyły się w ramach Dnia Edukacji Prawnej.
2
Warsztaty historyczne
3d na warsztatach w Muzeum Historii Polski
Sadzenie drzew przez Absolwentów 2025
Dzisiaj, tj. 25 kwietnia 2025 roku, tuż po uroczystym zakończeniu roku klas maturalnych, podobnie jak w latach ubiegłych, p. Dyrektor Elżbieta Wysmołek oraz delegacja klas IV z XII Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza, wzięła udział w sadzeniu drzew w Parku Szymańskiego.
Inicjatorem akcji jest Urząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, a sadzenie odbyło się już po raz siódmy. Dzięki niej mieszkańcy naszej dzielnicy mają okazję wybrać się na spacery w kolejnym zalesionym fragmencie Woli.
Akcja jest wspaniałą okazją do podkreślenia więzi łączących absolwentów XII Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza z dzielnicą. Dobrym słowem wspierała naszą delegację p. Mariola Zielińska, Naczelnik Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wola.
2
Uroczyste zakończenie roku 2024/2025 klas maturalnych
"Coś się kończy, coś zaczyna" - jak zawsze cytatem z "Wiedźmina" żegnamy kolejny rocznik absolwentów naszego Liceum. Wydaje się, że to rocznik szczególny, gdyż dołączył do nas w czasie pandemii. Mimo lockdownu, zżyliśmy się wszyscy w czasie licznych wycieczek, wydarzeń i codziennego życia razem w szkole.
Po wzruszającej przemowie p. Dyrektor Elżbiety Wysmołek rozpoczęła się część najprzyjemniejsza - wręczenie nagród. Każda klasa może pochwalić się osobą, która uzyskała świadectwo z czerwonym paskiem, a spora rzesza uczniów może pochwalić się wysokimi wynikami, pozwalającymi otrzymać stypendium.
2W toku całego nasi uczniowie brali udział w licznych konkursach, za które również nauczyciele oraz wychowawcy nagrodzili uczestników. Oprócz Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, w której mamy finalistę, nasi uczniowie mogą pochwalić się wysokimi wynikami w konkursach z przedmiotów ścisłych, językowych, historycznych, a także w sporcie, szachach, czy czytelnictwie. Dziękujemy za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły przez te cztery lata.
9Ostatnim elementem były krótkie przemowy Wiktora (byłego Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, tegorocznego maturzysty z klasy 4d) i Huberta (obecnego Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, ucznia klasy 2d), a na koniec Pani Dyrektor podziękowała wychowawcom klas IV za zaangażowanie i wsparcie, które okazywali swoim podopiecznym.
Po części oficjalnej rozeszliśmy się do klas, aby pożegnać się klasowo. Ta część była na pewno bardziej wzruszająca.
Z dumą patrzymy na naszych absolwentów, życzymy im samych sukcesów, trzymamy kciuki za egzaminy maturalne, ale mamy pewność, że puszczamy w świat rocznik wspaniałych młodych ludzi. Niech ten świat stoi przed Wami otworem
Nasi piłkarze
Godni reprezentanci naszego Liceum. Piłkarskie Mistrzostwa Dzielnicy Woli zakończyliśmy na etapie grupowym, ale historię szkolnej drużyny piszemy dalej.
Uroczystość wręczenia dyplomów finalistom STEM PW
Data publikacji: 2025-04-23
W środę, 23 kwietnia 2025 r. odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów wszystkim finalistom V edycji projektu edukacyjnego i konkursu STEM PW na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Wśród wyróznionych finalistów znalazł się Oskar Kocewiak z klasy 4a uzyskując indeks na wybrane kierunki Wydziału. To olbrzymi sukces uczniów XII Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza, tym bardziej, że wśród 29 uczestników z renomowanych szkół w III etapie znaleźli się jeszcze Julian Wójcik z 4a oraz Tymon Wegner z 3a. Uroczystość uświetnił wykład o Wydziale Elektroniki i Fototechniki Politechniki Warszawskiej wygłoszony przez dr inż. Sławomira Szostaka oraz wystąpienie dr inż. Zbigniewa Gajo.
Nasi finaliści
Kolejna edycja Dzielnicowych Zawodów Pływackich
616 kwietnia 2025 odbyła się kolejna już edycja Dzielnicowych Zawodów Pływackich Uczniów i Nauczycieli., w których wzięło udział 9 wolskich szkół reprezentowanych przez prawie 100 uczestników. Zawody odbyły się pod patronatem p. Krzysztofa Strzałkowskiego, Burmistrza Dzielnicy Wola, a zorganizowane zostały przez XII LO i. H. Sienkiewicza i Ośrodek "Aktywna Warszawa" przy ulicy Grzybowskiej. W dziedzinach indywidualnych posypały się dla nas medale, a w klasyfikacji drużynowej nasza szkoła zajęła I miejsce, co udało nam się pierwszy raz od 3 lat Dziękujemy wszystkim uczestnikom!
Debata o edukacji 2025
6Prezentujemy fotomigawki z tegorocznej wolskiej debaty o edukacji, którą Nasza szkoła współorganizowała. Gospodynią uroczystości, pomysłodawczynią i główną organizatorką był p. Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Wola. wydarzenie zorganizowane było we współpracy z Wydziałem Oświaty i Wychowania Dzielnicy Wola. Debata odbyła się w gościnnych progach Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego na ul. Okopowej.
Naszą szkołę reprezentował Wiktor Kąkolewski z klasy 4D, a udział w niej wzięli także uczniowie wolskich szkół oraz znamienici goście.
Dziękujemy za merytoryczną i bardzo ciekawą dyskusję dotyczącą przyszłości edukacji. Do zobaczenia za rok!
Na Kampusie UW
3ID zwiedziła Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego. Oprowadzał nas w sposób niezwykle barwny i zajmujący dr Adam Tyszkiewicz z Wydzialu Geografii i Studiów Regionalnych. Mogliśmy zajrzeć do środka m.in. Pałacu Kazimierzowskiego /dzisiejszy Rektorat/, klasycystycznej auli Wydzialu Historii i do biblioteki Wydziału Geografii. Zasiedliśmy też w auli, gdzie uczniowie mogli się poczuć jak przyszli studenci.
Rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim
9W tym roku rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, przypada w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, w związku z tym, już dziś, punktualnie o 11:45 uczciliśmy pamięć Powstańców apelem oraz złożyliśmy symboliczne żonkile pod Murem Getta. W klasach oddaliśmy hołd bohaterom minutą ciszy. Cześć ich pamięci!
Bieszczadzka Szkoła z Adrenaliną
16Podczas 5 dni uczniowie naszej szkoły poznali miasteczko Lesko - gdzie to my stanowiliśmy atrakcję dla miejscowej ludności, brali udział (walczyliśmy o życie w bieszczadzkim błocie) w grze terenowej Bieszczady Challenge, wchodzili na Połoninę Wetlińską, zwiedzali Skansen w Sanoku i Szkołę Rzemiosła w Uhercach Mineralnych oraz wyjeżdżali kolejką gondolową na Górę Jawor tuż nad Zapora Solińską.
Opiekę sprawowały p. M. Owczarzy, p. E. Skoczeń, p. E. Homa i p. M. Korzeniewska.
Dzień otwarty
Kolejny wykład na Wydziale Fizyki UW
Czym są fale, a czym drgania? Jakie są rodzaje fal? Co to jest dyfrakcja i interferencja? Te oraz inne zagadnienia związane z występowaniem zjawisk falowych, w tym również wybrane zagadnienia związane z optyką, zostały omówione podczas wykładu na Wydziale Fizyki UW, w którym uczestniczyła klasa 3a wraz z nauczycielem fizyki – Panem Marcinem Janeckim. Niezwykle ciekawy wykład, który poprowadziła Prof. Barbara Piętka, obfitował w różnorodne, niekiedy mrożące krew w żyłach (sic!), eksperymenty.
Pozdrowienia z Bieszczad
Warsztaty etnograficzne
Uczestnicząc w cyklu warsztatów Podróże z Antropologią, uczniowie klasy 3b udali się już w podróż wgłąb siebie – w poszukiwaniu europejskiego dziedzictwa oraz w podróż na drugą stronę świata, do Oceanii. Przewodniczkami w obu wyprawach były Edukatorki z Pracowni Etnograficznej, dzięki którym uczniowie mogli nie tylko poszerzyć własną wiedzę z zakresu geografii, ale przede wszystkim rozwinąć świadomość bogactwa i różnorodności kulturowej w mniej i bardziej odległych zakątkach świata
Archiwum Aktualności