Klasa 1d też była dziś w Muzeum Historii Polski na wystawie "1025 r. Narodziny Królestwa. Wyjscie zorganizowala p. E. Homa.
Klasa 1d też była dziś w Muzeum Historii Polski na wystawie "1025 r. Narodziny Królestwa. Wyjscie zorganizowala p. E. Homa.
Natomiast 4d udała się dziś do Białegostoku, gdzie odwiedziła Muzeum Pamięci Sybiru. Miejsce to otrzymało w tym.roku prestiżową Nagrodę Muzealną Rady Europy i naprawdę zrobiło wrażenie. Po zwiedzaniu odbyły się także warsztaty związane z wywózkami na Sybir oraz przerabianą niedawno książka "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Wspaniałą wycieczkę zorganizowała p. A. Wróblewska, a opiekę sprawowała p. A. Straszewska.
4 grudnia klasa 3d miała okazję zapoznać się z wystawą "1025 r. Narodziny Krolestwa" w Muzeum Historii Polski na Warszawskiej Cytadeli, a następnie wziąć udział w warsztatach edukacyjnych. Jak widać na zdjęciach (i cytując anonimowego ucznia klasy) "odnaleźli w tej aktywności odrobinę zabawy"
Opiekę sprawowały Madame Szeloch oraz p. S. Orłowska
Klasy 3b i 3d udały się dziś do Multikina, aby obejrzeć nie film, lecz przedstawienie teatralne, prosto z londyńskiego National Theater. Spektakl "Frankenstein" na podstawie znanej powieści gotyckiej poprzedzony był krótką prelekcją w wykonaniu wybranych uczniów z klasy 3b. Prezentacja obejmowała historię powstania "Frankensteina" oraz biografię Mary Shelley i odbyła się w ramach zaangażowania w Olimpiadę Zwolnieni z Teorii.
Wyjście zorganizowała p. M. Dziubińska, a opiekę sprawowała p. A. Straszewska
Jako szkoła dziękujemy Wiktorowi i wszystkim osobom z Samorządu, a w szczególności Judycie, Hani, Natalii, Hubertowi i ekipie nagłośnieniowej. Wielkie dzięki! Dobra robota!
Kilka słów od "starego" Samorządu
Od 1 grudnia oficjalnie przekazujemy loginy do IG i Tiktoka nowemu przewodniczącemu, Hubertowi. Zanim to jednak zrobimy, uważamy, że ze względu na transparentność, warto podzielić się z Wami naszymi przedsięwzięciami. Było nam bardzo miło reprezentować uczniów XII LO również w Młodzieżowej Radzie Dzielnicy.
Hubert, powodzenia!
Wiktor wraz z Samorządem
W ostatni piątek wizytowaliśmy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Poza dworkiem Marszałka, odwiedziliśmy także nowoczesny gmach Muzeum, w którym można dotknąć historii. Skorzystaliśmy! Kl.2e z wychowawcą, p. W. Pietrzykowskim oraz pod opieką p. A. Dzierzkowskiej
Za nami andrzejkowe babeczki z wróżbą. Wszystko w ramach akcji naszego Szkolnego Koła Wolontariatu, która wsparła cele charytatywne. Oby wszystkie wróżby spełniły się!
Listopad upłynął nam na festiwalach teatralnych
FT Festiwal Teatralny w XXVIII Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego, gdzie nasza uczennica Gabrysia Czarnecka zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki.
oraz
Festiwal 12 Minut w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej, na którym wystąpiliśmy ze spektaklem "Sen Faustyny".
Geografia, podróże, etnologia...uczestnicząc w warsztatach etnograficznych poświęconych turystyce, uczniowie klasy 3b mieli okazję zastanowić się co tak naprawdę oznaczają wakacje w egzotycznym miejscu, jaki wpływ na kulturę i gospodarkę lokalnych społeczności mają turyści oraz czy przemysł turystyczny może zniszczyć dziedzictwo narodowe. Warsztaty poprowadzone przez Panią Justynę - edukatorkę z Pracowni Etnograficznej zwróciły uwagę uczniów zarówno na pozytywne jak i negatywne aspekty podróżowanie i sprawiły, że wakacje w raju nigdy nie będą już takie same...
22.11/23.11.2024 roku odbyła się w naszej szkole Noc Filmowa. Oglądaliśmy, klasyczny już, Truman Show w reżyserii Petera Weira oraz adaptacje filmowe książek pt.: Zielona mila autorstwa Stephena Kinga i Ballada ptaków i węży z cyklu Igrzyska śmierci, napisaną przez Susanne Collins. Zieloną milę wyreżyserował Frank Darabont, a Balladę ptaków i węży Francis Lawrence.W sali brytyjskiej zaprezentowano następujące tytuły: Skyfall reż. Sam Mendes, The King's Speech, reż. Tom Hooper, Enola Holmes reż. Harry Bradbeer oraz Kingsman reż. Matthew Vaughn.Przygotowane i przedstawione przez uczennice klasy 3e informacje o filmach oraz konkurs związany z treścią i formą utworów podkreślały edukacyjny charakter spotkania. Zwycięskie nagrody - bony do Empiku wygrali uczniowie klasy 4a oraz uczennica z klasy 3e.Filmy oglądaliśmy z zaciekawieniem, cieszyliśmy się wraz z bohaterami, współczuliśmy im i dopingowaliśmy w pokonywaniu ekranowych trudności. W czasie spotkania poznaliśmy nowe osoby, zintegrowaliśmy się klasowo, poczuliśmy też większą więź ze szkołą. Spotkaliśmy się też w bibliotece szkolnej, gdzie z panią bibliotekarką recytowaliśmy wiersze i czytaliśmy poezje polskich autorów. Przyjazna atmosfera, dobry nastrój i nowi znajomi to szansa, że pierwszy rok w nowej szkole oprócz nauki przyniesie miło spędzony czas w towarzystwie sympatycznych osób.
Data publikacji: 2024-11-21
Po rocznej przerwie, w czwartek, 21 listopada 2024 r. przeprowadzono I etap szkolny V edycji konkursu z nauk ścisłych w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego STEM PW. W tym roku do trudnych i nietypowych zadań testowych przystąpiła rekordowa 38-osobowa grupa uczniów reprezentujących wszystkie klasy z rozszerzoną matematyką, fizyką i informatyką. Z olbrzymią niecierpliwością oczekujemy wyników i ewentualnych kwalifikacji do kolejnego, już praktycznego etapu z wykorzystaniem komputera.
Ponad 80 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Języka Angielskiego "Best in English". Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu online sprawdzającego znajomość języka angielskiego z podziałem na poszczególne sprawności na poziomie B2/C1. Wyniki Konkursu poznamy już 6. grudnia. Wtedy również dowiemy się, kto z Was zasłużył na miano "Best in English" w naszej szkole.
Nowości w bibliotece szkolnej (listopad 2024)
„Zanim się pożegnamy” Toshikazu Kawaguchiego to kontynuacja historii o magicznej kawiarni, w której można cofnąć się w czasie. Cztery nowe opowieści ukazują ludzi, którzy pragną naprawić błędy przeszłości, pożegnać się z ukochanymi lub zrozumieć swoje decyzje. Pełna ciepła i refleksji książka przypomina, że choć przeszłość nie zawsze można zmienić, można nauczyć się ją akceptować i iść naprzód.
„Wznosząc pięści" twórców Ibi Zaboi oraz Yusefa Salaama opowiada o Amarii, nastolatce z trudnej dzielnicy, która odnajduje siłę w slam poetry. Dzięki poezji uczy się wyrażać swoje emocje i walczyć z niesprawiedliwością, odkrywając, że słowa mogą zmieniać świat i jej życie.
„Daj mi znak” -Anny Sortino to pełna uroku książka, opisująca historię głuchej dziewczyny, która postanawia zostać opiekunką na obozie dla osób niepełnosprawnych. Na swoje drodze spotyka nowe osoby, które pomagają jej zrozumieć siebie i odkryć swoje miejsce w świecie. W tej historii można odnaleźć dużo informacji o społeczności Głuchych oraz o trudnościach, z którymi się mierzą.
„Pierwsze śledztwo Montalbana” to pełen humoru i intryg kryminał, który przenosi czytelnika w słoneczne krajobrazy Sycylii. Andrea Camilleri łączy wciągającą zagadkę z niepowtarzalnym klimatem południowych Włoch. Idealna lektura dla fanów kryminalnych zagadek i włoskiej atmosfery!
"Cały mój gniew" autorstwa Sabay Tahir to przejmująca opowieść o przyjaźni, stracie i próbie odnalezienia siebie. Historia skupia się na dwójce nastolatków: Salu i Noori, którzy zmagają się z traumami przeszłości i trudami życia w małym amerykańskim miasteczku. Sal stara się uratować podupadający motel swojej rodziny, a Noor próbuje wyrwać się spod kontroli toksycznego wujka. Ich więź zostaje wystawiona na próbę, gdy na jaw wychodzą dawne sekrety.
,,Powrót wojowniczki” Angeline Boulley opowiada o szesnastoletniej Odżibwejce Perry Firekeeper-Birch z Sugar Island ,która musi zmierzyć się z zaginięciami rdzennych kobiet, morderstwem ciotki i kradzieżą plemiennego dziedzictwa. Wraz z bliskimi postanawia odzyskać spuściznę ludu i rozwikłać tajemnicę, zanim będzie za późno.„Sierpień” Pawła Sołtysa to zbiór opowiadań, które wydobywają niezwykłość z codzienności. Subtelne, poruszające historie pełne melancholii i czułości przypominają, że magia kryje się w prostych chwilach. Idealna lektura dla tych, którzy szukają piękna w szczegółach.
„Na zawsze Felix” autorstwa Kacen Callender to opowieść o ciemnoskórym, queerowym i transpłciowym chłopaku, który jedynie pragnie miłości. Mierzy się z wieloma trudnościami związanymi z jego orientacją, a jedna z nich wyzywa go do stawienia czoła własnym emocjom. Historia Felixa opowiada o odkrywaniu siebie, odnajdywaniu miłości oraz walczeniu z otaczającą nas nienawiścią.
„Cztery pory roku w Japonii” Nicka Bradley’a to historia Flo, która przeżywa kryzys i odnajduje inspirację w porzuconej powieści pt. „Dźwięk wody”. W Onomichi, tajemnicza Ayako nawiązuje więź ze swoim wnukiem Kyo, rysownikiem w trudnej sytuacji. Ich odkrywanie siebie zbiega się z przybyciem Flo, co splata ich losy. Powieść ukazuje, jak marzenia i emocje wpływają na życie bohaterów.
Do lektury zachęcali uczniowie klasy 2d
W dzisiejszym, drugim półfinale debat sienkiewiczowskich zmierzyły się klasy 1B (Propozycja) oraz 1A (Opozycja). Temat brzmial: Czy czterodniowy tydzień pracy i edukacji powinien zostać wprowadzony w Polsce?". Różnicą 1,5 pkt zwyciężyła Propozycja. Serdecznie gratulujemy klasie 1B, która w finale zmierzy się z klasą 1C.
W dniu dzisiejszym nasi wolontariusze zasadzili cebulki irysów. Akcja wspiera osoby cierpiące na Alzheimera. Trzymajcie kciuki, żeby nasze cebulki wyrosły na wiosnę.
W dniu dzisiejszym o godz. 12:00 odbyło się uroczyste zapalenie zniczy przy murze getta. Uroczystość odbyła się na zaproszenie dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego Alberta Stankowskiego oraz prezesa Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artura Hofmana. Wśród znamienitych gości, przedstawicieli władz państwowych i lokalnych oraz korpusów dyplomatycznych, czy organizacji kombatanckich i pozarządowych, znaleźli się także przedstawiciele naszego Liceum, z p. Dyrektor Elżbietą Wysmołek na czele.
Dyrektor Albert Stankowski zwracał uwagę zebranych na fakt, że „dzień zamknięcia murów getta oznaczał początek niewyobrażalnych cierpień, głodu, chorób, strachu i poniżenia. Oddzielając ludzi od świata zewnętrznego, niemieccy okupanci skazali ich na samotność i rozpacz, odbierając im wolność, nadzieje, a w końcu także życie. (...) Dziś stoimy tu jako strażnicy tej pamięci, by zaświadczyć, że ich cierpienie i ich głosy nie zostały zapomniane".
W tym szczególnym dniu cała społeczność szkolna składa hołd wszystkim ofiarom.
Z uwagi na jutrzejszą rocznicę uczniowie klasy 4d zaprosili dzisiaj uczniów innych klas na projekcję swojego filmu "Otwieranie ciszy", który powstał we współpracy z Muzeum Getta Warszawskiego / Warsaw Ghetto Museum.
Autorem fotografii jest pan Robert Wilczyński.
Uwaga! Ogłoszenie!
Szanowni Państwo,Wraz z Zarządem Dzielnicy Wola m. st. Warszawy zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe Zespołu Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim, który w wyniku ostatniej powodzi stracił większośćwyposażenia szkoły, co utrudnia jej funkcjonowanie. Według informacji przekazanych przez ZarządDzielnicy, szkoła potrzebuje wsparcia, głównie finansowego, na zakup niezbędnego wyposażenia.W związku z tym została zainicjowana akcja pomocy, która polega na dokonywaniu wpłat na konto naszej Rady Rodziców:PKO BP XV Oddział Warszawa42 1020 1156 0000 7002 0007 5796Tytuł: „dla szkoły w Stroniu Śląskim”.
Zebrana kwota zostanie przekazanaRadzie Rodziców Zespołu Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim.
https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/szkola-w-stroniu-slaskim-probuje-wrocic-do-normalnosci-przed-nami-lata-pracy/53f6txb
Nie samą szkołą i wycieczkami człowiek żyje, dlatego 4d zajęła się dziś karierą i odwiedziła Centrum.Doradztwa Zawodowego, żeby dobrze przygotować się do życia po liceum. Bardzo dziękujemy za cenne wskazówki prowadzących.
Powered by aSc EduPage