Powoli nadchodzi czas słynnych debat sienkiewiczowskich. Zanim pierwsze klasy staną w szranki dyskutanckie, mają okazję, aby zapoznać się z pokazową debatą ubiegłorocznych finalistów. W dzisiejszej debacie, która odbywała się w ramach rozgrzewki przed jutrzejszym Świętem Szkoły, na przeciwko siebie stanęły klasy 2B Propozycja, oraz klasa 2D Opozycja. Temat utrzymany był w duchu naszego patrona i brzmiał: "Czy twórczość Henryka Sienkiewicza może być atrakcyjna dla obecnego czytelnika?" Oceniającymi natomiast byli finaliści sprzed 2 lat, czyli obecne klasy 3C i 3D. Poziom debaty utrzymany był na wysokim poziomie, a mimo pozornie niewinnego tematu, emocje sięgały zenitu. W następnej debacie wezmą już udział klasy pierwsze. Powodzenia!
Aktualności
Wyjazd integracyjny do Białki Tatrzańskiej, klasy IA i IB
Krótka relacja z drugiego wyjazdu do Białki Tatrzańskiej. Tym razem integrowały się klasy IA i IB. Opiekunami byli p. Dyrektor E. Wysmołek, p. A. Strómiłło, p. M. Cieśliński, p. M. Janecki, p. P. Rongies i p. P. Rogowski. Pogoda bywała różna, ale integracja przebiegła pomyślnie.
Plan na święto szkoły
W dniu 25 października 2024 r. odbędzie się Święto Szkoły. Tym razem przebiega ono pt. "Różne oblicza Sienkiewcza". Okazją do takiego nietypowego Pikniku Naukowego jest setna rocznica sprowadzenia prochów naszego patrona do Polski.
Warsztaty biol-chem
821 października klasa 2C podczas warsztatów w BioCENTRUM Edukacji Naukowej na UW, zanurzyła się w fascynujący świat bakterii, gdzie głównym bohaterem były plazmidy! Uczniowie z zapałem izolowali plazmidowe DNA, a następnie poddali próbkę elektroforezie by zobaczyć efekty swojej pracy.
Opiekę sprawowały p. A. Sajdak i p. G. Kubiak-Tomaszewska
Wyjazd naukowo-edukacyjny do Torunia
Data publikacji: 2024-10-22
We wtorek, 15 października 2024 r. klasa 4a pod opieką Pana Marcina Janeckiego i Pana Piotra Jóźwika udała się pociągiem IC "Kopernik" w długo wyczekiwaną, kilkunastogodzinną misję naukową do Torunia. Miasto powitało nas błękitnym i bezchmurnym niebem oraz rześką aurą porannego, jesiennego słońca.
W pierwszej części programu odwiedziliśmy Planetarium, po drodze przechodząc obok kilku ciekawych przyrodniczo i historycznie miejsc grodu polskiego astronoma. Jedną z atrakcji stał się niespodziewanie zegar słoneczny w postaci kuli zlokalizowany w Dolinie Marzeń, do którego jednomyślnie cała klasa chciała podejść bliżej i nieco zboczyć z pierwotnie planowanej trasy. Ponadto zafascynowała nas baza kosmiczna "BAZA MARS#17" wymagająca działań zapewniających przetrwanie na "Czerwonej Planecie". Chwilę później obejrzeliśmy seans astronomiczny "Makrokosmos" będący wirtualną podróżą do granic poznawalności Wszechświata. To dzięki Kopernikowi zrozumiano, że nasz świat jest tylko jedną z wielu planet, a granice Kosmosu są tam, gdzie kończy się ludzki umysł. Ostatnim przystankiem w Planetarium była typowo geograficzno-fizyczna wystawa interaktywna "Geodium" poświęcona Ziemi jako planecie.
Po tych niewątpliwych doznaniach ponownie przeszliśmy obok fontann multimedialnych Cosmopolis udając się na Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie zjedliśmy przepyszny obiad. Następnie po krótkim odpoczynku zwiedziliśmy Muzeum Informatyki oraz aktywnie uczestniczyliśmy w bardzo interesującym i inspirującym wykładzie Pana dr Bartosza Bieganowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego dotyczącym jakże niezmiernie ważnego w dzisiejszych czasach zagadnienia cyberbezpieczeństwa i częstych zachowań użytkowników w sieci internetowej.
Po tym wspaniałym wystąpieniu przeszliśmy jeszcze na Stare Miasto, gdzie wybrane wcześniej zespoły zadaniowe musiały w formie gry miejskiej zlokalizować i udokumentować jak najwięcej elementów związanych z miejscami nawiązującymi do nauk ścisłych lub powiązanych z czasami, bądź postacią Mikołaja Kopernika oraz innymi ciekawymi zakątkami średniowiecznego miasta i oznakowaniami. Podczas tak zorganizowanego konkursu każdy został zwycięzcą niezależnie od uzyskanego wyniku a najlepsze zespoły zostały uhonorowane nagrodami rzeczowymi za wszechstronne osiągnięcia naukowe.
W drodze powrotnej na dworzec kolejowy, z przeciwległego brzegu Wisły, podziwialiśmy w blasku zachodzącego słońca i zapadającego zmroku przepiękną panoramę Torunia, który stopniowo rozświetlała kolorowa iluminacja.
Więcej informacji i zdjęć z wyjazdu naukowo-edukacyjnego w zakresie nauk ścisłych do Torunia znajduje się pod zakładką Projekty edukacyjne.
Konferencja OZE
3Klasa 3c biologiczno-chemiczna uczestniczyła w Konferencji "Generacja OZE - porozmawiajmy o energii" która odbyła się w Muzeum Gazowni Warszawskiej.
Opiekę sprawowała p. M. Owczarzy
Wizyta w Pracowni Fizycznej Wydziału Fizyki UW
4Jak najefektywniej utrwalić wiedzę? Wiadomo, stosując teorię w praktyce:-) Przekonali się o tym uczniowie klasy 2a, którzy w miniony piątek uczestniczyli w zajęciach z Równi pochyłej w pracowni fizycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zadaniem uczniów było wyznaczenie przyśpieszenia staczających się po równie pochyłej obiektów w zależności od kąta nachylenia równi. Eksperyment odbył się pod czujnym okiem pracowników Wydziału Fizyki, którzy dodatkowo omówili z uczniami wpływ momentu bezwładności danego obiektu na jego przyspieszenie oraz zagadnienie niepewności pomiarowej. Pracy uczniów przyglądał się Marcin Janecki - pomysłodawca i organizator wyjścia klasy. Opiekę sprawowała p. Małgorzata Dziubińska.
Wolski Dzień Edukacji Narodowej
17W dniu 17 października 2024 r w Teatrze Capitol, odbyła się gala z okazji Wolskiego Dnia Edukacji Narodowej, zorganizowana przez Urząd Miasta Dzielnicy Wola. Uroczystość przyciągnęła znakomitych gości. Oprócz gospodarzy p. Krzysztofa Strzałkowskiego, burmistrza dzielnicy Wola M. St. Warszawy, oraz p. Grażyny Orzechowskiej-Mikulskiej, zastępczyni Burmistrza dzielnicy Wola M. St. Warszawy, swoją obecnością galę uświetnili: p. Wioletta Krzyżanowska Mazowiecka Kurator Oświaty, poseł Parlamentu Europejskiego, p. Michał Szczerba, posłanka na Sejm RP p. Magdalena Roguska, Radni Dzielnicy Wola, przedstawiciele Komisji Edukacji i Infrastruktury Oświatowej Dzielnicy Wola, Zastępczyni Dyrektora Biura Edukacji M. St. Warszawy, p. Katarzyna Pieńkowska, Naczelnik Straży Miejskiej M. St. Warszawa, przedstawiciele związków zawodowych ZNP i NSZZ Solidarność oraz Politechniki Warszawskiej. Galę prowadzili: p. Dyrektor A. Stypułkowska (Przedszkole nr 127) oraz p. Dyrektor M. Stępień (Szkoła Podstawowa nr 221).
Z nieukrywaną radością informujemy, że Nagrodę Burmistrza Dzielnicy Wola otrzymały aż cztery osoby z naszej szkoły: p. Dyrektor Elżbieta Wysmołek, p. Sylwia Orłowska, p. Agnieszka Straszewska oraz p. Piotr Zieliński. Serdecznie gratulujemy!
Poznać Poznań
5Poznań to idealne miejsce dla wszystkich miłośników przyrody - Palmiarnia, kultury brytyjskiej - wystawa dedykowana twórczości Bansky'ego oraz logicznego i analitycznego myślenia - Centrum Szyfrów Enigma. Przekonała się o tym klasa 3b, która spędziła dzień pełen wrażeń w stolicy Wielkopolski. Wisienką na torcie było zwiedzanie uroczego poznańskiego Rynku z przemiłym przewodnikiem - Marcinem.
(autorską wycieczkę dla klasy zorganizowała Małgorzata Dziubińska przy nieocenionym wsparciu Małgorzaty Korzeniewskiej)
Marek Hłasko i 3d
315.10.2024 klasa 3 d brała udział w warsztatach w Centum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zatytułowanych Hłasko - kreowanie ikony. Autor Pierwszego kroku w chmurach jest jednym z patronów 2024 roku. Uczniowie szukali odpowiedzi jaka jest rola słowa i obrazu w kreowaniu ikony kultury. Efektem poszukiwań była prezentacja wizerunku i twórczości artysty w czasach jemu wspólczesnych i w XXI wieku w literaturze, filmie, fotografii i social mediach.
Wizyta u Iwaszkiewicza
7Kolejna wycieczka zabrała 4d do Stawiska. Zwiedzaliśmy przepiękny dom Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Pogoda była piękna, okolica zachwycała, więc to na pewno nie koniec naszych wycieczkowych przygód w tym roku.
Wycieczkę zorganizowała p. A. Wróblewska, opiekę sprawowała p. A. Straszewska, a po Podkowie Leśnej oprowadzał nas Kuba.
Szkoła z pomysłem na...
Reprezentacja 3d i 3e pozdrawia z pierwszego warsztatu projektu "Szkoła z pomysłem na..." Tune in, niedługo więcej informacji.
W króla Jana w Wilanowie
92b bawiła się dziś w Pałacu w Wilanowie, który nie tylko zwiedziła, ale także wzięła udział w warsztatach tańca dworskiego. W roli szlachcica wystąpił Igor, Krolową Marysieńką została Zosia, a w roli króla Jana III Sobieskiego wystąpił Jan S.
Wycieczkę zorganizowała p. Sylwia Orłowska, a opiekę sprawowała p. A. Straszewska
Szkolna Biblioteka zaprasza po nowości
W tym roku szkolnym nasza biblioteka zaprasza po nowości książkowe. Wśród nich pozycje dla młodzieży, jak i największe nazwiska literatury polskiej i światowej.
Przegląd polecanych książek przygotowała dla Was Lena W z 3D.
Zakup książek został dokonany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Projekt edukacyjny WDECH
4Dziś nasza grupa projektowa, wraz z 9 innymi zespołami, opiekunami oraz tutorami, wzięła udział w uroczystej inauguracji projektu WDECH. To był niezwykle owocny dzień, pełen inspirujących prelekcji i aktywnego uczestnictwa w 5 równoległych warsztatach. Jesteśmy pełni energii i zapału do pracy nad naszym projektem!
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wypełnili ankietę – już na tym etapie stanowiła dla nas cenne źródło informacji. Za kilka miesięcy ponownie poprosimy Was o opinię, gdy będziemy kończyć naszą pracę.
Na pewno jeszcze nie raz usłyszycie o efektach działań naszego zespołu. Trzymajcie za nas kciuki!
Co turysta powinien wiedzieć?
210-go października uczniowie klasy 3b uczestniczyli w lekcji muzealnej zorganizowanej przez Edukatorów Muzeum Azji i Pacyfiku. Zajęcia miały na celu przygotowanie uczestników - potencjalnych turystów wybierających się w podróż do Azji - na różnice kulturowe, zagrożenia przyrodnicze i cywilizacyjne, a także zapoznanie ich z najważniejszymi zwyczajami panującymi w poszczególnych krajach tego regionu świata.
Dzięki wizycie w muzeum, szok kulturowy nam nie groźny:-)
Uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią
Tańce w Wilanowie
3Wczoraj 2d gościła na roztańczonym dworze króla Jana III Sobieskiego. Oprócz zgłębienia tajemnic pałacu w Wilanowie, klasa poznała także etykietę dworską oraz podstawowe kroki tańca z XVIII wieku. Stanęła również oko w oko z królową i królem. Był nawet czas na prywatną audiencję.
Wycieczkę zorganizowała A. Wróblewska, a opiekunem był M. Kadej.
Finaliści Olimpiady Zwolnieni z Teorii
Z ogromną radością informujemy, że możemy pochwalić się pierwszymi Finalistami XI edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Zespół THRIFTED w składzie: Maria Bernaciak, Natasza Bednarek, Blanka Kamińska oraz Paulina Makowska oficjalnie ukończył swój projekt ekologiczny poświęcony promowaniu idea korzystania z odzieży oraz akcesoriów z drugiej ręki i w maju 2025 podczas Finałowej Gali zawalczy o tytuł Laureata oraz statuetkę Wilka. GRATULACJE!!!
Z niecierpliwością czekamy na kolejne projekty:-) Pamiętajcie, w tegorocznej edycji możecie zgłaszać je na platformie zwolnienizteorii.pl do 13. listopada 2024.
Gorąco zachęcamy wszystkich do udziału!
Małgorzata Dziubińska
(Szkolny Opiekun Projektów ZwzT)
Wyjazd integracyjny klas I - część I
1Tradycją naszej szkoły są również wyjazdy integracyjne dla klas I. Za cel podróży obieramy zawsze Białkę Tatrzańską, po drodze zahaczając kopalnię soli w Bochni i Kraków. Na pierwszą Białkę pojechały klasy IC oraz ID. Aura sprzyjała wędrówkom i integracji, więc wyjazd oficjalnie uznajemy za bardzo udany. A za chwilę wyjazd kolejnych klas.
Nagrody dla naszych uczennic
Dziś w Liceum im. Batalionu Zośka odbyła się uroczysta gala, na której nagrody i wyróżnienia wywalczone w Miejskim Turnieju "Dziewczyny i kobiety w Powstaniu Warszawskim" odbierały nasze uczennice. Maja Naruszewicz z 4d w konkursie wiedzy zdobyła trzecie miejsce, a Kornelia Tabęcka 2b i Hania Rylska 3e otrzymały wyróżnienie w konkursie plastycznym. Gratulacje!!! Do udziału w turnieju namawiały nieustępliwie p. E. Homa i p. A. Wróblewska
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie