W dniu 25 października 2024 r. odbędzie się Święto Szkoły. Tym razem przebiega ono pt. "Różne oblicza Sienkiewicza". Okazją do takiego nietypowego Pikniku Naukowego jest setna rocznica sprowadzenia prochów naszego patrona do Polski. Będzie to kulminacja trzydniowego projektu, który powstał w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych.
W dniu 24 października 2024 r. odbyła się sienkiewiczowska debata pokazowa (w formacie debaty oksfordzkiej) na temat „Czy dzieła Henryka Sienkiewicza są nadal aktualne?”. Debata odbyła się między finalistami ubiegłorocznych debat sienkiewiczowskich: klasy IIB i IID, a oceniali finaliści sprzed 2 lat, czyli klasy IIID i IIIC. Widownię stanowiły klasy pierwsze, przygotowujące się do udziału w tegorocznych debatach.
Obchody głównej uroczystości odbywają się według następującego planu:
8.00 - 9.00 - Archikatedra św. Jana - msza św.; złożenie kwiatów na grobie Sienkiewicza
w podziemiach katedry; okolicznościowa wystawa o Henryku Sienkiewiczu (dostępna od 22.10-29.10.24)
10.00 - 11.30 - Szkoła - warsztaty, wykłady, konkursy, turnieje, prezentacje
11.15 - 12.00 - ujawniamy swoje talenty na Scenie Sienkiewicza oraz występ Teatru Szkolnego
12.00 - 12.30 - poczęstunek „profilowany”
Jakie warsztaty oferujemy?
1. Sienkiewicz na rowerze. O mało znanych zainteresowaniach pisarza. - wykład naszego gościa Piotra Kubkowskiego
2. “Zwierzoczłowiek”. Czy zastanawiałeś się, jaką naturę zwierząt mogą nosić w sobie bohaterowie literaccy? Przyjdź na warsztaty tworzenia postaci komiksowej, by się o tym przekonać. Warsztaty dla osób, które lubią rysować!
3. Sienkiewicz we Włoszech
Sprawdź swoją intuicję językową. Konkurs dla osób, które NIE uczą się i NIE znają języka włoskiego. Zapraszamy!
4. Wyścig o władzę. Prapremiera gry planszowej, która została stworzona przez członków koła gier planszowych
5. Przyrodniczo-medyczne aspekty życia Henryka Sienkiewicza - prezentacje przedstawiające problem walki z gruźlicą i malarią wtedy i teraz czyli nowoczesne metody zwalczania tych światowych epidemii w dzisiejszych czasach.
6. Turniej tenisa stołowego o Puchar Zagłoby. aktywność fizyczna dla drużyn z każdej klasy
7. Dyktando po angielsku - Konkurs w formie dwuetapowego dyktanda w języku angielskim polegający na uzupełnieniu wybrakowanego fragmentu „Latarnika” Henryka Sienkiewicza oraz krótkiej noty biograficznej pisarza, po ich wcześniejszym wysłuchaniu. Uczestnikami będą dwuosobowe drużyny. Na zwycięzców czekają nagrody
8. Równia Pochyła Henryka Sienkiewicza – warsztat - Opis: zbieranie i analiza danych podczas pomiarów rzeczywistych i wirtualnych; wyznaczanie błędów pomiarowych z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego i nomenklatury specjalistycznej języka rosyjskiego; zadanie o Kopcu Henryka Sienkiewicza w Okrzei.
9. Historia rosnąca na drzewach - Czyli jak rozpocząć swoją przygodę z genealogią. Na warsztatach dowiesz się czym jest genealogia i w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z poszukiwaniem przodków. Niech każdy uczestnik w miarę swoich możliwości dopyta się rodziców/dziadków o imiona, daty pradziadków, prapradziadków, oraz pochodzenie (parafia/miejscowość).
10. Sienkiewicz w Warszawie - gra miejska. Prawdziwy rarytas dla miłośników zadań w terenie. Grę śladami warszawskich adresów związanych z naszym Patronem przygotowali uczniowie i nauczyciele naszego liceum. Potrzebne będą długopisy i wygodne buty oraz bilet na komunikację miejską.
11. Wyrusz w podróż z Sienkiewiczem i odkryj miejsca, które zainspirowały pisarza do tworzenia dzieł. Geograficzna mapa podróży -prezentacje.
12. „Wstań, unieś głowę...” na czym polegał społeczny fenomen popularności Trylogii Sienkiewicza. Wykład połączony z fragmentami serialu - Przygody Pana Michała
13. Zostań Wolontariuszem Sienkiewicza - przedstawicielka Fundacji BONA FIDE - w Dobrej Wierze Pani Grażyna Bińkowska zaprasza na warsztaty, podczas których poznacie program Korpusu Solidarności, prawa i obowiązki wolontariusza oraz pomysły na wolontariat w społeczności szkolnej i lokalnej.
14. Tajniacy i Sienkiewicz (zagraj w Tajniaków ale po sienkiewiczowsku)
15. Gazetka szkolna - redaktorzy szkolnej gazetki “Głos schodów” przygotowują relację z wydarzenia. W planach wydanie okolicznościowego numeru pisma, relacje na mediach społecznościowych, wywiady z uczestnikami oraz tiktoki.
16. Masters Robots Youth to bezpłatne wydarzenie online stworzone specjalnie dla młodych ludzi stojących przed ważnymi decyzjami dotyczącymi swojej ścieżki zawodowej. Posłuchaj prelekcji inspirujących ekspertów i ekspertek z różnych dziedzin, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Spotkaj liderów i liderki w swoich dziedzinach i zadawaj im pytania, czerpiąc wiedzę od osób, które odniosły sukces. Zdobądź cenne wskazówki, nawiąż kontakty i odkryj nowe możliwości rozwoju swojej kariery. dalsze informacje: https://mastersandrobots.tech/mryouth/