Nowości w bibliotece szkolnej (listopad 2024)
„Zanim się pożegnamy” Toshikazu Kawaguchiego to kontynuacja historii o magicznej kawiarni, w której można cofnąć się w czasie. Cztery nowe opowieści ukazują ludzi, którzy pragną naprawić błędy przeszłości, pożegnać się z ukochanymi lub zrozumieć swoje decyzje. Pełna ciepła i refleksji książka przypomina, że choć przeszłość nie zawsze można zmienić, można nauczyć się ją akceptować i iść naprzód.
„Wznosząc pięści" twórców Ibi Zaboi oraz Yusefa Salaama opowiada o Amarii, nastolatce z trudnej dzielnicy, która odnajduje siłę w slam poetry. Dzięki poezji uczy się wyrażać swoje emocje i walczyć z niesprawiedliwością, odkrywając, że słowa mogą zmieniać świat i jej życie.
„Daj mi znak” -Anny Sortino to pełna uroku książka, opisująca historię głuchej dziewczyny, która postanawia zostać opiekunką na obozie dla osób niepełnosprawnych. Na swoje drodze spotyka nowe osoby, które pomagają jej zrozumieć siebie i odkryć swoje miejsce w świecie. W tej historii można odnaleźć dużo informacji o społeczności Głuchych oraz o trudnościach, z którymi się mierzą.
„Pierwsze śledztwo Montalbana” to pełen humoru i intryg kryminał, który przenosi czytelnika w słoneczne krajobrazy Sycylii. Andrea Camilleri łączy wciągającą zagadkę z niepowtarzalnym klimatem południowych Włoch. Idealna lektura dla fanów kryminalnych zagadek i włoskiej atmosfery!
"Cały mój gniew" autorstwa Sabay Tahir to przejmująca opowieść o przyjaźni, stracie i próbie odnalezienia siebie. Historia skupia się na dwójce nastolatków: Salu i Noori, którzy zmagają się z traumami przeszłości i trudami życia w małym amerykańskim miasteczku. Sal stara się uratować podupadający motel swojej rodziny, a Noor próbuje wyrwać się spod kontroli toksycznego wujka. Ich więź zostaje wystawiona na próbę, gdy na jaw wychodzą dawne sekrety.
,,Powrót wojowniczki” Angeline Boulley opowiada o szesnastoletniej Odżibwejce Perry Firekeeper-Birch z Sugar Island ,która musi zmierzyć się z zaginięciami rdzennych kobiet, morderstwem ciotki i kradzieżą plemiennego dziedzictwa. Wraz z bliskimi postanawia odzyskać spuściznę ludu i rozwikłać tajemnicę, zanim będzie za późno.„Sierpień” Pawła Sołtysa to zbiór opowiadań, które wydobywają niezwykłość z codzienności. Subtelne, poruszające historie pełne melancholii i czułości przypominają, że magia kryje się w prostych chwilach. Idealna lektura dla tych, którzy szukają piękna w szczegółach.
„Na zawsze Felix” autorstwa Kacen Callender to opowieść o ciemnoskórym, queerowym i transpłciowym chłopaku, który jedynie pragnie miłości. Mierzy się z wieloma trudnościami związanymi z jego orientacją, a jedna z nich wyzywa go do stawienia czoła własnym emocjom. Historia Felixa opowiada o odkrywaniu siebie, odnajdywaniu miłości oraz walczeniu z otaczającą nas nienawiścią.
„Cztery pory roku w Japonii” Nicka Bradley’a to historia Flo, która przeżywa kryzys i odnajduje inspirację w porzuconej powieści pt. „Dźwięk wody”. W Onomichi, tajemnicza Ayako nawiązuje więź ze swoim wnukiem Kyo, rysownikiem w trudnej sytuacji. Ich odkrywanie siebie zbiega się z przybyciem Flo, co splata ich losy. Powieść ukazuje, jak marzenia i emocje wpływają na życie bohaterów.
Do lektury zachęcali uczniowie klasy 2d