Dzisiaj czwartek, dlatego IId na obiadzie w Zamku Krolewskim. Było o królu, o literaturze, o malarstwie, czyli przyjemnie i pożytecznie.
Aktualności
W Muzeum Azji i Pacyfiku
ID w Muzeum Azji i Pacyfiku na lekcji: Czy islam to dzisiaj problem dla Europy?
Spotkanie autorskie
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska została wybrana przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Patronką 2025 roku. Z tej okazji w naszym Liceum odbyło się spotkanie z Panią Mariolę Pryzwan. Bibliotekarką, polonistką, publicytką, autorką książki "Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach i listach". Uczniowie klas 2d i 3d z zaciekawieniem wysłuchali opowieści o poetce, dramatopisarce i malarce ze słynnego rodu Kossaków
Oglądamy dokumenty
Klasa 1 C wzięła udział w pokazie zatytułowanym KRÓTKIE METRAŻE 14+ MIEĆ GŁOS, który odbył się w ramach LET'S DOC 3. Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni. Młodzież obejrzała trzy filmy :
Historia świata według Getty Images reż. Richard Misek, Ostatnia pieśń z Kabulu reż. Kevin Macdonald, Ruhi Hamid i
Moja siostra reż. Mariusz Rusiński. Filmy zachęcały "do uważnego spojrzenia na drugiego człowieka oraz empatycznego zrozumienia różnorodnych doświadczeń i historii".
Wasz głos ma moc – podpiszcie petycję dla czystego powietrza!
Razem możemy zadbać o lepszą przyszłość! W ramach projektu WDECH uczniowie 9 szkół, w tym naszej, stworzyli petycję dotyczącą poprawy jakości powietrza w naszym mieście.
W drugiej połowie kwietnia trafi ona do Urzędu Miasta, ale żeby miała realny wpływ, potrzebujemy jak najwięcej podpisów!
To sprawa, która dotyczy nas wszystkich – oddychamy tym samym powietrzem! Podpisz petycję online i pokaż, że zależy Ci na zmianie.
Dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie!
Grupa projektowa @oddechwtrasie
Projekt WDECH
III etap konkursu STEM PW za nami
Data publikacji: 2025-03-30
Przez ostatnie dwie soboty (22 i 29) marca nasi uczniowie (Tymon Wegner z 3a oraz Oskar Kocewiak i Julian Wójcik z 4a) pod opieką Pana Piotra Jóźwika zmierzyli się z zadaniami praktycznymi w V edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego STEM PW. Zawody poprzedzone warsztatami edukacyjnymi i sprawdzaniem poprawności działania sprzętu polegały na samodzielnym zbudowaniu i zaprogramowaniu modelu elektronicznego z wykorzystaniem płytki Arduino UNO wraz z komponentami. Szczególnie wysoki wynik uzyskał Oskar, ale czy wystarczy to do uzyskania tytułu laureata przekonamy się po ogłoszeniu oficjalnych wyników. Tegoroczny konkurs STEM PW był dużo trudniejszy niż w ubiegłych latach, o czym świadczą dużo niższe wyniki uczniów z renomowanych szkół oraz mała liczba uczniów, którzy uzyskali maksymalną liczbę punktów. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na obiad do Centralnej Stołówki Politechniki Warszawskiej.
Warsztaty biblijne
W czwartek 27 marca w Cafe Ludwik przy ul. Wspólnej odbyły się warsztaty biblijne przygotowujące do etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Z naszego liceum wziął w nich udział Mikołaj Ziółkowski, który będzie nas reprezentował w konkursie. Życzymy powodzenia!
LAUREATKA OMSA2025
Data publikacji: 2025-03-27
Z wielką przyjemnością informujemy, że Natalia Dobrowolska - uczennica klasy II A zajęła 3 miejsce w 51. Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne im. Profesora Roberta Głębockiego. Nasza uczennica zaprezentowała swoje osiągnięcia w wygłoszonym referacie pt.: "Galaktyki i ich typy morfologiczne w obiektywach teleskopów kosmicznych".
Finał odbył się w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika przy Zespole Szkół Technicznych w dniach 20-22 marca 2025 roku.
Link do tego wystąpienia znajduje się na https://www.youtube.com/watch?v=-lLvfbE5cVw&t=13s (czas nagrania 13:25 - 31:48), zaś więcej informacji o tym wydarzeniu można przeczytać w aktualnościach na stronie organizatora pod adresem: https://planetarium.grudziadz.pl/
Szpiedzy na Mokotowie
W czasie styczniowej licytacji WOŚP, klasa 2e zdobyła wycieczkę z p. Straszewska, a wiosenna pogoda wynaczyła czas jej realizacji. Wycieczka Pt. "Śladami szpiega, gangstera i cwaniaka" przegrała nas po Mokotowie. Zobaczyliśmy areszt na Rakowieckiej, mural Kazimierza Górskiego, Dom Wedla, przeszliśmy owianymi legendami parkami Morskie Oko i Sieleckim. Odwiedziliśmy słynne Szpiiegowo i Czerniakówznanego warszawskiego cwianiaka, Grzesiuka.
Oprowadzała p. A. Straszewska, a opiekę sprawowal p. W. Pietrzykowski
Finał projektu "Szkoła z klimatem na..."
3Ostatnim elementem projektu "Szkoła z klimatem na..." był pokaz filmowy naszego krótkometrażowego dokumentu na Festiwalu Let's doc. Bylismy jedną z 11 szkół, które podjęły się tego zadania. W skład naszego zespolu weszli Ola K, Ola R, Hania, Bartek i Natalia (wracaj szybko do zdrowia). Wspaniałe bawiliśmy się realizując naszą krótką formę filmową. Będziecie mogli nuedługo zobaczyć ją na warszawskim VOD.
Akcja krwiodawstwa 2025
9W dniu 24 marca 2025r. kolejny juz raz w naszym liceum odbyła się akcja honorowego oddawania krwi. W wydarzeniu wzięli udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele szkoły. Do udziału w akcji zgłosiło się łącznie 33 osoby – 31 uczniów oraz dwóch nauczycieli: pan Janusz Piróg i pan Mateusz Cieśliński. Po przejściu wstępnych badań do oddania krwi zostało zakwalifikowanych 13 uczniów i 2 nauczycieli.
Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej i było ważnym wydarzeniem promującym ideę niesienia pomocy innym poprzez honorowe krwiodawstwo.
Projekt WDECH znowu kręci
W piątek grupa projektowa WDECH ponownie kręciła film. Nie możemy doczekać się efektu końcowego
Światowy Dzień Poezji 2025
Światowy Dzień Poezji – wydarzenie promujące poezję oraz zachęcające do publikowania i czytania wierszy.
E-booki są dostępne w formatach EPUB, MOBI i PDF. Żeby pobrać e-booka wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” widoczną w prawym górnym rogu i wybrać jeden z dostępnych formatów. Nie jest wymagane logowanie.
Zbigniew Herbert
- Epilog burzy
- Studium przedmiotu
- Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze
- Hermes, pies i gwiazda
- Mistrz z Delft i inne utwory odnalezione
- Napis
- Pan Cogito
Tadeusz Różewicz
Adam Zagajewski
- Anteny
- Asymetria
- Jechać do Lwowa i inne wiersze
- Komunikat
- List : Oda do wielości
- Niewidzialna ręka
- Płótno
- Powrót
- Późne święta
- Pragnienie
- Prawdziwe życie
- Sklepy mięsne
- Wiersze wybrane
- Ziemia ognista
Stanisław Barańczak
- Atlantyda i inne wiersze z lat 1981–1985
- Biografioły : poczet 56 jednostek sławnych, sławetnych i osławionych oraz Appendix umożliwiający człowiekowi kulturalnemu zrozumienie i zapamiętanie o co chodzi w 7 podstawowych utworach W. Szekspira
- Chirurgiczna precyzja : elegie i piosenki z lat 1995–1997
- Dziennik poranny: wiersze 1967–1971
- Geografioły : z notatek globtrottera-domatora
- Ja wiem, że to niesłuszne : wiersze z lat 1975–1976
- Korekta twarzy
- Podróż zimowa : wiersze do muzyki Franza Schuberta
- Sztuczne oddychanie
- Widokówka z tego świata i inne rymy z lat 1986–1988
- Wiersze prawie zebrane
- Zupełne zezwierzęcenie : zeszyt znacznie zgryźliwszych, zakasujących zgryźliwością znany zbiorek „Zwierzęca zajadłość”, zapisków zniechęconego zoologa
- Żegnam cię, nosorożcze : kompletne bestiarium zniechęconego zoologa : od ameby do źrebięcia : z uwzględnieniem zwierząt rzadko spotykanych a nawet w ogóle nie spotykanych
Jarosław Iwaszkiewicz
Konstanty Ildefons Gałczyński
Mieczysław Jastrun
Ryszard Krynicki
Krzysztof Karasek
- Autostrady i konie
- Czerwone jabłuszko
- Drozd i inne wiersze
- Dziennik rozbitka
- Dziennik rozbitka (II)
- Flary
- Godzina jastrzębi
- Gondwana i inne wiersze
- Gry weneckie
- Lekcja biologii i inne wiersze
- Lofoty i inne wiersze
- Maski
- Musi umrzeć, co ma ożyć w pieśni : kronika
- Poeta nie spóźnia się na poemat
- Poezje
- Prywatna historia ludzkości
- Sceny z Grottgera i inne wiersze
- Słoneczna balia dzieciństwa
- Świerszcze
- Trzy poematy
- Wiatrołomy : (kronika jednego sezonu)
- Wiedza radosna
- Wiersze i poematy
Antoni Słonimski
Wacław Oszajca
Ernest Bryll
Opracowanie: Barbara Maria Morawiec, Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl)
Warsztaty dla klas IV
Dziękujemy naszym wspaniałym ubiegłorocznym absolwentkom Wiktorii i Karolinie, które przeprowadziły warsztaty w klasach IV dotyczące rekrutacji na studia, pierwszej sesji i wszystkiego, co przyszły student powinien wiedzieć, ale boi się zapytać. Nasi maturzyści zdobyli dzięki temu kawał wiedzy.
Spotkanie z aktorem
13.03.2025 roku klasa 3d i uczniowie kola teatralnego spotkali się z aktorem Teatru Dramatycznego Panem Marcinem Sztabińskim. Artysta opowiadał o swojej drodze do aktorstwa, jak przygotowuje się do roli, czym różni się praca w teatrze od pracy na planie filmowym. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań na które gość odpowiadał cierpliwie i wyczerpująco.
3b w wiktoriańskim Londynie
Na dobry początek kolejnego tygodnia intensywnej nauki angielskiego, klasa 3b doświadczyła językowej immersji przenosząc się w świat wiktoriańskiego Londynu. Uczniowie zasiedli na widowni spektaklu ‘Dr Jekyll and Mr Hyde’ granego właśnie na deskach teatru Studio Buffo. Produkcja Paula Stebbings’a w wykonaniu rewelacyjnych aktorów TNT Theatre Britain okazała się świetną okazją dalszego rozwoju kluczowych kompetencji językowych uczniów w kontekście kulturowym – niezwykle cenne doświadczenie
Aktualizacja: projekt WDECH
W ramach aktualizacji dotyczącej projektu WDECH, kręciliśmy dziś film, więc przed Wami migawki z planu zdjęciowego.
1
NABÓJ 2025
Dzisiaj reprezentacja naszej szkoły brała udział w międzynarodowym drużynowym konkursie matematycznym Nabój. Drużyna seniorów zajęła 8. miejsce w Warszawie (na 18), 51. w Polsce (na 120) i 143. na świecie (na 743) rozwiązując 24 zadania.
Juniorzy z 22 rozwiązanymi zadaniami uplasowali się na 78. miejscu w Polsce (na 124) i 350. na świecie (na 785).
Białka Tatrzańska 2025
W dniach 02-07.03 uczniowie naszej szkoły szusowali po śnieżnobiałych stokach Białki Tatrzańskiej. Białe szaleństwo na nartach i deskach okraszone cudowną pogodą i wspaniałą atmosferą za nami. Przeżyliśmy wiele przygód i przywieźliśmy moc wspomnień. Do zobaczenia na stoku za rok!
1a i średniowiecze
211 marca 2a była w Muzeum Narodowym, gdzie pogłębiała swoją wiedzę na temat sztuki średniowiecza. W sam raz przed pracą klasową.
Opiekę sprawowała p. S. Orłowska i p. M. Szpecht
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie